Home / POLITIKA / NEMECKO vyhostilo 40 RUSKÝCH DIPLOMATOV

NEMECKO vyhostilo 40 RUSKÝCH DIPLOMATOV

Nemecká vláda nasleduje slovenskú vládu a vyhosťuje ruských diplomatov.

Podľa časopisu Der Spiegel nemecké ministerstvo zahraničných vecí predvolalo ruského veľvyslanca Sergeja J. Nečajeva v Berlíne, aby mu počas krátkeho rozhovoru bolo povedané, že 40 ruských diplomatov bolo vyhlásených za nežiaducich. Teraz musia opustiť Nemecko v nasledujúcich piatich dňoch.

Ministerka zahraničia Annalena Baerbock po faktickom vyhostení použila jasné slová. „Obrázky z Buči sú dôkazom neuveriteľnej brutality ruského vedenia a tých, ktorí sledujú jeho propagandu, o vôli ničiť, ktorá presahuje všetky hranice,“ povedal politička strany Zelených. Nemecko sa musí postaviť proti neľudskosti „silou našej slobody a našej ľudskosti.“ V súvislosti s rozhodnutím vyhostiť veľký počet ruských diplomatov Baerbocková povedala, že „tu v Nemecku každý deň pracovali proti našej slobode, proti súdržnosti našej spoločnosti.“ Spolkové ministerstvo zahraničných vecí v čase pred prijatím rozhodnutia úzko spolupracovalo s Úradom na ochranu ústavy.

V polovici marca kontrarozviedka zostavila zoznamy ruských diplomatov, ktorí priamo alebo nepriamo pracujú pre rôzne ruské tajné služby v Nemecku. Baerbocková povedala dokonca naznačila, že ruské služby v Nemecku by mohli plánovať akcie proti ukrajinským utečencom alebo ich aspoň špehovať. Ministerka uviedla, že práca vyhostených diplomatov je „hrozbou pre tých, ktorí k nám prichádzajú kvôli ochrane.“ K vyhosteniu ruských diplomatov mala do víkendu výhrady najmä Spolková spravodajská služba (BND) v obave z reakcie Kremľa. BND očakáva, že niekoľko jej zamestnancov bude musieť teraz Moskvu opustiť. BND má oficiálne sídlo v Moskve, ale pracuje tam len niekoľko zamestnancov. Uvidí sa, či na Moskvu zapôsobí vyhostenie diplomatov. Rusko v Berlíne akreditovalo dobrých 200 diplomatov. Úrad na ochranu ústavy odhaduje, že väčšina pracovníkov ambasády pracuje viac-menej priamo pre ruské tajné služby, alebo ich aspoň podporuje.

Zdroj: TU

Článok bol publikovaný na DENNÍKu POLITIKA aj v rámci rubriky 

VÝBER Z RÔZNYCH ZDROJOV BEZ CENZÚRY.

Ak chcete prispieť na nezávislú žurnalistiku naším spolupracovníkom na Ukrajine, prosíme Vás o finančný dar v akejkoľvek aj symbolickej čiastke na účet IBAN: SK1183300000002400810714, BIC/SWIFT: FIOZSKBAXXX, 

Do poznámky prosím uvádzajte DAR ukrajinským nezávislým žurnalistom. ĎAKUJEME !

Vaše TIPY do DENNÍKa POLITIKA zasielajte na email: TIPYdoDENNIKA@dennikpolitika.sk  

NECENZUROVANÉ SPRÁVY ALEBO BULVÁR – prečítajte si, čo je DENNÍK POLITIKA – TU

DENNÍK POLITIKA vznikol ako projekt skupiny nezávislých novinárov a podnikateľov s cieľom zaplniť medzeru na mediálnom trhu a poskytovať správy v takej podobe, ako boli prijaté. V praxi to znamená, že prijatá správa sa nekomentuje (ak sa nejedná o komentár), ale sa podáva v tej podobe, ako bola získaná. Nechávame na čitateľovi, aby si vytvoril svoj vlastný názor. Správy necenzurujeme a necenzurujeme a ani nelimitujeme diskusiu. V tomto sme na európskom mediálnom trhu ako jediní, čo je tvrdenie, ktoré môžeme spoľahlivo dokázať. Veríme totiž, že sloboda slova je absolútna a nie relatívna, ako to je zakotvené v trestnom zákone takmer všetkých európskych krajín, vrátane Slovenska. Ak niekto zaručuje slobodu slova, ale obmedzuje ju tým, že tresce prejavy neznášanlivosti, útoky na inú rasu, náboženstvo, či etnickú skupinu – vlastne tú deklarovanú slobodu slova ruší. Kto totiž určuje ČO JE NEZNÁŠANLIVOSŤ a ČO JE ÚTOK NA INÚ ETNICKÚ SKUPINU? Zase len niekto konkrétny a robí to po línii svojich záujmov.

Poskytujeme priestor KAŽDÉMU, každej politickej strane – a čitatelia si určite všimli, že v tomto nerobíme rozdiel. Môže niekoho nahnevať, že dávame priestor niekomu, kto kritizuje jeho postoje, ale na druhej strane dáme priestor aj na reakciu, či na vlastný príspevok. Doteraz sme ešte NIKOHO neodmietli.

Vieme o tom, že náš denník nie je pre každého. Z tohto predpokladu sme aj vychádzali. Nie každý si chce myšlienky a správy utrieďovať sám. Sú ľudia, čo potrebujú spriaznenosť a pocit spolupatričnosti. DENNÍK POLITIKA je však pre týchto ľudí sklamaním. Poskytuje priestor pre každého a je jednak VÝBEROM informácií z celého sveta a na druhej strane FÓROM na vyjadrovanie pre čitateľov.

Ak sa niekomu zdá, že informácie, ktoré uverejňujeme sú nepravdivé, zavádzajúce a zbytočne škandalózne – mimo realitu, na to máme jednu odpoveď: Môže sa stať aj to. Tak ako všade inde, aj my máme rôzne zdroje informácií, externých spolupracovníkov a chyba sa môže stať. Na druhej strane uverejňujeme informácie, ktoré neuverejní NIKTO a to preto, že má strach alebo sa snaží ich zamlčať.

Čitatelia určite vedia o existencii WIKILEAKS. Jedná sa o sumár neuveriteľne znejúcich faktov a mnoho ľudí tieto informácie nikdy nevidelo. Môžu im veriť a nemusia, nič menej tieto informácie existujú a veľmi pravdepodobne sú aj pravdivé.

Pravda zvykne bolieť najviac. To je fakt, s ktorým sme počítali pri tvorbe nášho denníka, ale práve v tomto sme sa rozhodli nespraviť ústupok a presadzovať nezávislé informovanie a slobodu slova.

Na záver:

Chcete nám pomôcť skvalitniť a zlepšiť DENNÍK POLITIKA? Chcete nám pomôcť informovať verejnosť NESTRANNE, SLOBODNE A NEZÁVISLE ešte lepšie?

Uvítame pomoc stálych prekladateľov (angličtina, francúzština, španielčina, ruština, nemčina, prípadne aj iné jazyky), tvorcov videí, grafikov, informačných analytikov, autorov článkov, programátorov, študentov žurnalistiky, novinárov, jazykových korektorov/korektorky, proste každého, kto chce nejakým rozumným spôsobom zlepšiť obsah DENNÍKA POLITIKA.

Ozvite sa nám na:

redakcia@dennikpolitika.sk

alebo na FB

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

ORBÁNova VEŠTBA: Desaťročie VOJEN, nebezpečenstiev a NEISTOTY (videá)

Nadchádzajúce desaťročie bude obdobím nebezpečenstiev, neistoty a vojen, vyhlásil staronový premiér Viktor Orbán. „Nevzdáme sa ochrany …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.