Home / KULTÚRA / Umenie / Riaditeľka SNG sa stala členkou Medzinárodnej poradnej skupiny pre múzeá na Ukrajine pri UNESCO

Riaditeľka SNG sa stala členkou Medzinárodnej poradnej skupiny pre múzeá na Ukrajine pri UNESCO

3.4.2022 (Webnoviny.sk) – Členkou Medzinárodnej poradnej skupiny pre múzeá na Ukrajine pri UNESCO sa stala aj generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie (SNG) Alexandra Kusá.

Informovalo o tom Ministerstvo kultúry SR na svojom webe. Medzi členov skupiny patria riaditelia medzinárodne uznávaných múzeí, ktorí sú ochotní podporovať ukrajinské orgány v ich konkrétnom úsilí pri ochrane ukrajinského kultúrneho dedičstva.

Do poradnej skupiny sa okrem SNG zapojilo aj Britské múzeum, Louvre, Litovské národné múzeum umenia, Metropolitné múzeum umenia v USA, Národne múzeum v Poznani v Poľsku, Švédske národné múzeum, Nadácia pruského kultúrneho dedičstva v Nemecku, holandské národné múzeum Rijksmuseum v Amsterdame, Smithsonov inštitút v USA, Švajčiarské národné múzeum a Galéria Uffizi v Taliansku.

Cieľom tejto skupiny je poskytovať právnu a vedeckú expertízu a technickú pomoc pre naliehavú ochranu zbierok vrátane bezpečného skladovania, evakuácie a preventívnych opatrení na boj proti nezákonnému obchodovaniu s kultúrnymi statkami; posilnenie spolupráce medzi členmi skupiny a ukrajinskými orgánmi, a to aj prostredníctvom rezidenčných pobytov v oblasti konzervačných a reštaurátorských činností a poskytovania technického poradenstva pre budúce plány rozsiahlej rekonštrukcie,“ priblížilo MK SR s tým, že prvé stretnutie skupiny sa uskutočnilo online 30. marca.

Viac k témam: Múzeá, Múzeum Louvre Paríž
Zdroj: Webnoviny.sk – Riaditeľka SNG sa stala členkou Medzinárodnej poradnej skupiny pre múzeá na Ukrajine pri UNESCO © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Do Thurzovho domu sa vrátilo insitné umenie, svoje diela prezentujú Slováci zo Srbska

Výstava predstavuje viac ako 60 jedinečných obrazov zachytávajúcich insitné umenie Slovákov žijúcich na „dolnej zemi“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *