6.2.2022 (Webnoviny.sk) – Britská kráľovná Alžbeta II. oslavuje 70. výročie na tróne. Je tak prvou britskou panovníčkou, ktorá oslavuje takzvané platinové jubileum.
Deväťdesiatpäťročná kráľovná, ktorá sa v priebehu rokov stala symbolom stability a pre mnohých Britov jedinou kráľovnou, ktorú poznali, je totiž najdlhšie vládnucim monarchom v dejinách Spojeného kráľovstva.
Prvenstvo v dĺžke vládnutia dosiahla ešte septembri 2015, keď prekonala svoju praprastarú matku, kráľovnú Viktóriu.
Alžbeta Neochvejná
V neprestajne meniacom sa svete je kráľovná Alžbeta II. už stálicou, ktorá zastupuje záujmy Spojeného kráľovstva v zahraničí, teší sa úspechom jej národa, súcití s jeho neúspechmi a vždy sa drží nad politickými spormi.
Podľa kráľovského historika Huga Vickersa, ktorý sa zhováral s agentúrou AP, by jej dlhá vláda mohla vyniesť kráľovský prívlastok ako jej predchodcom – Viliamovi Dobyvateľovi, Eduardovi Vyznávačovi či Alfrédovi Veľkému.
„Vždy som si myslel, že by sa mala volať Alžbeta Neochvejná. Myslím, že je to perfektný spôsob, ako ju opísať. Nečakala, že bude kráľovnou, a ujala sa tejto povinnosti,“ vyjadril sa Vickers.
Princezná Elizabeth Alexandra Mary sa nenarodila ako priama následníčka trónu. Všetko však zmenila abdikácia jej strýka kráľa Eduarda VIII. v roku 1936.
Ustála nejednu krízu či škandál
Po ňom na trón usadol jej otec Albert, vojvoda z Yorku, z ktorého sa stal kráľ Juraj VI. Namiesto neho sa v roku 1952 mladá princezná so svojím, už zosnulým, manželom princom Filipom vydala na cestu po Spoločenstve národov, počas ktorej ju 6. februára v Keni zastihla správa o jeho úmrtí.
Odvtedy ju svet pozná ako britskú kráľovnú. Korunovali ju 2. júna 1953 vo Westminsterskom opátstve. Mladá panovníčka sa postavila nielen na čelo Spoločenstva národov, ale aj anglikánskej cirkvi, britských ozbrojených síl a stoviek ďalších organizácií.
Počas svojej vlády zažila Alžbeta II. mnoho zmien doma i vo svete, pričom čelila nejednej kríze či škandálu v jej rodine.
Za jej panovania ľudia po prvý raz videli let človeka do vesmíru i jeho pristátie na Mesiaci, pokrok vo vede a technike dal spoločnosti napríklad internet, britské kolónie v Afrike a Karibiku nadobudli nezávislosť, ľudí na svojich koncertoch začali zabávať The Beatles, The Rolling Stones, Queen či Elton John, padla Železná opona, rozpadol sa Sovietsky zväz, Juhoslávia i Československo, britskí vojaci bojovali v Egypte, o Falklandy, v Perzskom zálive, Iraku či Afganistane, Severné Írsko po tri desaťročia trápil konflikt, v Londýne sa uskutočnili olympijské hry, Spojené kráľovstvo predstavilo svojím odchodom z Európskej únie termín brexit a svet postihla pandémia ochorenia COVID-19.
Prežila 14 britských premiérov
Za jej panovania sa na Downing Street dosiaľ vystriedalo 14 predsedov britskej vlády, počnúc Winstonom Churchillom a končiac Borisom Johnsonom. V Spojených štátoch napríklad za ten čas Bielemu domu šéfovalo zhodne 14 prezidentov.
Platinové jubileum kráľovnej Alžbety sprevádzajú celoročné oslavy, ktoré budú kulminovať 2. – 5. júna počas štvordňového štátneho sviatku.
Súčasťou osláv bude tradičná prehliadka Trooping the Colour, koncert v Buckinghamskom paláci či špeciálna Slávnosť platinového jubilea.
Pri príležitosti historického jubilea tiež vzniklo mnoho pamätných predmetov. Kráľovská mincovňa napríklad uviedla do obehu výročnú mincu v hodnote 50 pencí a britská pošta zase predstavila sériu výročných známok.
Camilla by mala byť kráľovnou
Alžbeta II. si praje, aby po nástupe jej syna, princa Charlesa, na trón mala jeho manželka Camilla titul kráľovnej. Panovníčka to oznámila v predvečer 70. výročia na britskom tróne, ktoré oslavuje v nedeľu.
„Je mojím úprimným prianím, aby, keď ten čas príde, bola Camilla známa ako kráľovná manželka,“ uviedla Alžbeta II. To by znamenalo, že by sa z nej stala kráľovná Camilla.
Budúci titul Camilly, vojvodkyne z Cornwallu, dosiaľ nebol objasnený. Z manželiek britských panovníkov sa zvyčajne automaticky stanú kráľovné, no v prípade Camilly boli návrhy, aby mala titul „princezná manželka“ podobne, ako to býva v prípade manželov kráľovien, ktorí sú titulovaní ako „princ manžel“. Dôvodom bola neistota, ako by verejnosť v prípade Camilly prijala titul kráľovná.
Camilla je druhou manželkou princa Charlesa. Pár sa zosobášil v roku 2005. Predtým bol princ Charles 15 rokov (1981 – 1996) ženatý s princeznou Dianou. Tá tragicky zahynula 31. augusta 1997 v Paríži.
Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránok www.royal.uk a www.bbc.com a archívu agentúry SITA.
Viac k témam: Britská kráľovná
Zdroj: Webnoviny.sk – Britská kráľovná Alžbeta II. oslavuje platinové jubileum, Spojenému kráľovstvu panuje 70 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.