Home / SLOVENSKO / Od stredy sa do obchodov s oblečením dostanú aj nezočkovaní, v reštauráciách naďalej platí režim OP

Od stredy sa do obchodov s oblečením dostanú aj nezočkovaní, v reštauráciách naďalej platí režim OP

18.1.2022 (Webnoviny.sk) – Obchody, ktoré predávajú viac druhov sortimentu, môžu v režime základ predávať iba ten tovar, ktorý predávajú ostatné prevádzky s povoleným režimom základ. Vyplýva to z nových vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré vyšli v pondelok vo Vestníku vlády SR s účinnosťou od 19. januára.

Fungovanie v štyroch režimoch

Tá definuje aj to, ktoré predajne a služby budú môcť fungovať v režimoch základ, OTP, OP a OP+. Všetky prevádzky obchodu a služieb, ktoré nie sú vo vyhláške osobitne spomenuté, môžu byť otvorené len v režime OP a do 22:00 hod.

Medzi prevádzky, ktoré môžu byť otvorené od 5:00 do 22:00 hod. a môžu fungovať v režime základ, teda pre všetkých bez ohľadu na ich imunitný status, sú najmä predajne drogérie, novín a tlačovín, knižnice či výdajné miesta tovarov zakúpených na diaľku vrátane príjmu reklamácií.

Ďalej ide o prevádzky telekomunikačných operátorov, poštových, bankových a iných finančných, poisťovacích a leasingových služieb, ako aj oprava a servis elektroniky či vecí vrátane obuvi, odevov, vozidiel, bicyklov, strojov a iných zariadení. V režime základ budú môcť fungovať aj kľúčové služby, obchodné miesta sieťových odvetví a predajne domácich a záhradkárskych potrieb.

Nezaočkovaní môžu nakupovať aj oblečenie

Nekryté alebo čiastočne kryté trhoviská s predajom sadeníc, kvetov, zeleniny, ovocia, potravín môžu byť takisto otvorené pre všetkých, no musí byť zabezpečený jednosmerný pohyb zákazníkov, regulovaný vstup a výstup i vzdialenosť predajných miest 2 metre od seba.

Takto otvorené budú aj prevádzky poskytujúce liečebno-pedagogickú intervenciu alebo terapiu osobám so zdravotným postihnutím, predajne oblečenia a obuvi, kancelárskych, školských potrieb a predajne s potrebami pre deti.

V režime základ budú fungovať tiež galantérie a predajne textilu, stavebnín, inštalačného a elektroinštalačného materiálu, železiarstva, farby-laky a predajné miesta poskytujúce služby výberu a evidencie úhrady diaľničnej známky.

Prevádzky pre OTP

Len v režime OTP môžu fungovať hotely a podobné služby krátkodobého ubytovania, avšak iba v súvislosti s výkonom práce, za účelom návštevy zdravotníckeho zariadenia alebo pre osoby na lyžiarskych či snoubordových výcvikoch a kurzoch v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu.

Ďalej ide o autoškoly, lanovky, vleky a vonkajšie športoviská, ale v tom poslednom prípade budú prístupné len od 5:00 do 22:00 hod. Len v režime OP môžu v rámci dodržania podmienok vo vyhláške fungovať prevádzky verejného stravovania s konzumáciou na mieste.

Fitness či wellness iba pre ľudí v režime OP+

Mimo intervalu od 5:00 do 22:00 hod. však môžu byť dostupné len pre donášku a odber so sebou, a to aj v režime základ. Pre ľudí zaočkovaných a tých, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali, môžu byť otvorené aj prevádzky zariadení starostlivosti o ľudské telo a múzeá, galérie či výstavné siene.

Len režimom OP+ sa budú riadiť prevádzky fitness a wellness centier, akvaparkov, kúpeľov a kúpeľných liečební bez zdravotnej indikácie. V najprísnejšom režime môžu fungovať aj krátkodobé ubytovacie služby, najmä hotelové a turistické.

Viac k témam: COVID-19, režim OP+, Vyhláška
Zdroj: Webnoviny.sk – Od stredy sa do obchodov s oblečením dostanú aj nezočkovaní, v reštauráciách naďalej platí režim OP © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hatráková sa zatiaľ do klubu Sme rodina vstúpiť nechystá, ostáva súčasťou Kresťanskej únie

Predsedníčka Kresťanskej únie Záborská si myslí, že Hatráková mala dostať od klubu OĽaNO žltú kartu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.