Home / SVET / Kto nahradí Sassoliho na poste predsedu Európskeho parlamentu? O miesto sa uchádzajú štyria kandidáti

Kto nahradí Sassoliho na poste predsedu Európskeho parlamentu? O miesto sa uchádzajú štyria kandidáti

18.1.2022 (Webnoviny.sk) – Na post predsedu Európskeho parlamentu (EP) v druhej polovici aktuálneho volebného obdobia 2019 – 2024 kandidujú Malťanka Roberta Metsolová, Švédka Alice Kuhnkeová, Poliak Kosma Zlotowski a Španielka Sira Regová. V tlačovej správe o tom informoval Európsky parlament.

Orgán Európskej únie sídliaci vo francúzskom Štrasburgu nemá predsedu od minulého utorka, keď skonal Talian David Sassoli. Ten sa však už tento mesiac neplánoval uchádzať o znovuzvolenie.

Kandidáti sa prihovoria poslancom

Kvarteto kandidátov sa prihovorí poslancom EP v utorok od 9:00, krátko pred prvým kolom voľby, ktorá by sa mala začať približne o 9:30. Jej výsledky budú známe o 11:00. Podľa rokovacieho poriadku EP je na zvolenie predsedu Európskeho parlamentu potrebná absolútna väčšina platných hlasov odovzdaných v tajnej voľbe, teda 50 % plus jeden hlas.

Ako uvádza tlačová správa, v prípade, že žiaden z kandidátov nebude zvolený v prvom kole voľby, tí istí alebo iní kandidáti môžu byť za rovnakých podmienok nominovaní do prípadného druhého kola, ktorého výsledky by v takom prípade zverejnili o 13:00.

Možné tretie aj štvté kolo hlasovania

V prípade potreby sa tento postup uplatní aj na tretie kolo hlasovania (výsledky o 16:30), ktoré sa uskutoční opäť za nezmenených podmienok.

Ak predseda EP nebude zvolený ani v treťom kole, dvaja kandidáti s najväčším počtom hlasov v tomto kole postúpia do štvrtého kola (výsledky o 18:30), v ktorom zvíťazí kandidát s väčším počtom hlasov.

Viac k témam: Predseda Európskeho parlamentu (EP)
Zdroj: Webnoviny.sk – Kto nahradí Sassoliho na poste predsedu Európskeho parlamentu? O miesto sa uchádzajú štyria kandidáti © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bielorusko dodáva zbrane Rusku, obe krajiny vytvorili spoločný systém

Bielorusko nečelí sankciám prvý rok, a preto krajina posilnila väzby s ruskými výrobcami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.