Home / EKONOMIKA / Inflácia v roku 2021 dosiahla najvyššiu hodnotu za posledných deväť rokov

Inflácia v roku 2021 dosiahla najvyššiu hodnotu za posledných deväť rokov

14.1.2022 (Webnoviny.sk) – Inflácia v roku 2021 dosiahla najvyššiu hodnotu za deväť rokov, ktorá ovplyvnila rýchly rast cien v druhom polroku. Ako ďalej informuje Štatistický úrad SR, najviac si domácnosti priplatili za potraviny a energie. Na celoročnej báze sa zvýšovali ceny pomalšie ako predošlé roky.

Obe položky neprekročili hranicu 2 %, aj keď vývoj v posledných mesiacoch roka 2021 naznačoval dynamickejšie hodnoty.

Rast cien prekvapil

Spotrebiteľské ceny na Slovensku teda v roku 2021 medziročne vzrástli v priemere o 3,2 %. Bola to najvyššia hodnota inflácie od roku 2012, kedy ceny vzrástli o 3,6 %. V roku 2021 ceny rástli rýchlejšie ako očakávala odborná verejnosť. V roku 2020 totiž pod vplyvom pandémie inflácia dosiahla len 1,9 %.

„Vývoj počas roka 2021 bol turbulentný, zatiaľ čo prvé dva mesiace spotrebiteľské ceny rástli o menej ako 1 %, postupne sa dynamika ich rastu zvyšovala. Od júla sa medziročný rast cien dostal nad úroveň 3 % a v poslednom mesiaci roka sa priblížil k šiestim percentám,“ uviedol riaditeľ odboru cenových štatistík Štatistického úradu SR Štefan Adamec.

Zdražel benzín či tabak

Ceny v roku 2021 vzrástli vo všetkých 12 hlavných zložkách spotrebného koša. Výrazný vplyv na celkovú úroveň inflácie za rok 2021 mali vyššie ceny v doprave, predovšetkým rast cien pohonných hmôt v ročnom priemere o 17,3 %. Tento rast je dôsledkom aj bázického efektu, ceny palív v roku 2020 a 2019 klesali.

Výrazný vplyv mali tiež rastúce ceny tabakových výrobkov po úprave daní v marci 2021, celoročne sa zdvihli o 13,7 %. Rast cien podporila tiež zásadná redukcia štátu v dotovaní školských obedov pretavená do 13 % rastu závodného stravovania v roku 2021. A k celkovému rastu prispeli aj drahšie noviny a periodiká, ktorých ceny vzrástli v priemere o viac ako 10 %.

Cenový boom na trhu s nehnuteľnosťami

Zvyšovanie cien stavebných materiálov sa zasa prejavilo v imputovanom nájomnom, ktorého cena za celý rok vzrástla o 6,2 %, v roku 2020 to bolo len 1 %. Dynamický rast v tejto zložke sa prejavil od mája minulého roka. Imputované nájomné patrí do najväčšej výdavkovej skupiny slovenských domácností – bývanie a energie.

Z pohľadu verejnosti sú dlhodobo najsledovanejšie najmä dva spomedzi 12 odborov spotrebného koša, ktoré tvoria najvýraznejší podiel vo výdavkoch slovenských domácností.

Sú to bývanie a energie, na ktoré vynakladali slovenské domácnosti 25 % svojich výdavkov, ako aj potraviny a nealkoholické nápoje tvoriace 18 % z výdavkov, potraviny samostatne 16 %. „Na prekvapenie z celoročného pohľadu mali obe najdôležitejšie zložky vo výdavkoch, ako potraviny, tak bývanie, skôr tlmiaci efekt na rast ročnej miery inflácie,“ doplnil Štefan Adamec.

Výdavky na bývanie

Obyvateľom SR v minulom roku stúpili výdavky za bývanie a energie len o 1,3 %, čo je menej ako predošlé tri roky. Celý rok 2021 rast cien tejto zložky tlmili lacnejšie energie a to najmä plyn, pri znížení o takmer 10 %, a elektrina pri zlacnení o 4,3 %.

Rast cien potravín bez nealko nápojov dosiahol 1,9 %, čo je najnižšia hodnota za najmenej štyri posledné roky. „V predošlých rokoch rástli ceny potravín dynamickejšie, v roku 2020 o 2,8 % a v rokoch 2018 a 2019 dokonca o viac ako 4 %,“ uzavrel Štefan Adamec.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Inflácia, Nárast cien, Zdražovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Inflácia v roku 2021 dosiahla najvyššiu hodnotu za posledných deväť rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda Roberta Fica po štvrtýkrát novelizuje Trestný zákon, Gröhling ju nazval „zmeskou babrákov“

Dodal, že vládnu koalíciu opakovane upozorňovali na protiústavnosť niektorých častí novely a na to, že sú v rozpore so záväzkami EÚ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *