Home / SLOVENSKO / Daniel Lipšic zrušil obvinenie desiatim poslancom obce Varín, ktorí odmietli premenovať ulicu Jozefa Tisu

Daniel Lipšic zrušil obvinenie desiatim poslancom obce Varín, ktorí odmietli premenovať ulicu Jozefa Tisu

10.1.2022 (Webnoviny.sk) – Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic dnes zrušil na podklade podaných sťažností uznesenie o vznesení obvinenia voči desiatim poslancom obecného zastupiteľstva obce Varín v okrese Žilina. Tí boli na základe pokynu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry obvinení z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Sympatie k hnutiu

Poslanci neodhlasovali zmenu názvu ulice v obci Varín, ktorá je pomenovaná po prezidentovi vojnového Slovenského štátu Jozefovi Tisovi. Informoval o tom Úrad špeciálnej prokuratúry na svojom profile na sociálnej sieti.

Lipšic vo svojom zrušujúcom uznesení okrem iného uviedol, že objektívna stránka skutkovej podstaty trestného činu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd si vyžaduje, že páchateľ verejne prejavuje sympatie danej skupine. Prejaviť sympatiu je tak podľa Lipšica možné len aktívnym konaním, verejné prejavenie sympatie nekonaním je z povahy veci nemožné.

Prejav cynizmu

„Za daného právneho stavu som preto toho právneho názoru, že trestný čin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd podľa paragrafu 422 Trestného zákona nie je možné spáchať opomenutím konať (nekonaním), a teda ide o komisívny delikt,“ skonštatoval.

Na záver špeciálny prokurátor napísal, že nepochybne bol Jozef Tiso predstaviteľom hnutia a ideológie, ktorá potláčala základné práva a slobody osôb.

„Je preto mimo rozumnú pochybnosť, že pomenovanie ulice v akomkoľvek meste či obci po najvyššom predstaviteľovi režimu, ktorý zbavil časť svojich občanov – vrátane žien a detí – všetkých základných práv a zveril ich osud a životy do rúk nacistického Nemecka, je prejavom mimoriadneho cynizmu,“ dodal.

Viac k témam: Ľudské práva, Poslanci, Trestné stíhanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Daniel Lipšic zrušil obvinenie desiatim poslancom obce Varín, ktorí odmietli premenovať ulicu Jozefa Tisu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Petr Šedivec z Philip Morris – Súčasná pandémia nás postavila pred doteraz nezvyčajné výzvy a o to viac ma teší, že sa nám aj naďalej darí vytvárať našim zamestnancom vynikajúce pracovné podmienky

Spoločnosť Philip Morris Slovakia s.r.o. získala už ôsmy rok po sebe prestížny medzinárodný certifikát Top Employer Slovakia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *