Home / šport / Futbal / Rozhodcom pri ofsajdoch pomôže umelá inteligencia, FIFA ju otestuje v Katare

Rozhodcom pri ofsajdoch pomôže umelá inteligencia, FIFA ju otestuje v Katare

1.12.2021 (Webnoviny.sk) – Moderné technológie čoraz viac prenikajú do často konzervatívneho pohľadu na futbalu. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) informovala, že na decembrovom Arabskom pohári v Katare prvýkrát otestujú novú technológiu na posudzovanie postavenia mimo hry.

Očakáva sa schválenie na majstrovstvá sveta

Ide o poloautomatický systém, ktorý má upozorniť na hráča v ofsajde videorozhodcu a ten následne stanoví konečný verdikt. Novinka s umelou inteligenciou má zrýchliť a spresniť posudzovanie ofsajdových situácií

FIFA túto technológiu testuje už dva roky na veľkých európskych štadiónoch vrátane domácich arén klubov Manchester City či Bayern Mníchov. Očakáva sa, že v marci budúceho roka ju Medzinárodná rada pre futbalové pravidlá (IFAB) schváli aj do programu majstrovstiev sveta v Katare.

Zrýchlenie rozhodovania sporných situácií

Hráči budú približne päťdesiatkrát za jednu sekundu monitorovaní prostredníctvom 29 bodov. Poslúži na to desať až dvanásť kamier, ktoré budú umiestnené pod strechou štadióna. Nazbierané dáta potom vyhodnotí umelá inteligencia a upozorní videorozhodcu, či sa hráč nachádza v postavení mimo hry alebo nie,“ vysvetlil šéf rozvoja nových technológií FIFA Johannes Holzmüller podľa webu iDnes.cz.

FIFA prostredníctvom tejto novinky apeluje najmä na zrýchlenie rozhodovania v sporných situáciách. Aktuálne sa niektoré tesné ofsajdové momenty vyhodnocujú na videu aj niekoľko minút. Priemerná dĺžka skúmania jednej situácie systémom VAR sa odhaduje na 70 sekúnd a to je príliš veľa. Ak sa ich nakopí počas jedného zápasu päť či šesť, výrazne to zasiahne do plynulosti deja na trávniku.

Viac k témam: Rozhodca, Systém VAR, Videorozhodca
Zdroj: Webnoviny.sk – Rozhodcom pri ofsajdoch pomôže umelá inteligencia, FIFA ju otestuje v Katare © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Weiss mladší už v roku 2023 nezasiahne do duelov Slovana Bratislava, trápi ho chronický zápal

Prezradil tiež, že so záujmom sleduje výkony spoluhráčov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *