Home / SLOVENSKO / Zneužíva vláda na politický boj bezpečnostné zložky? Takmer polovica Slovákov si myslí, že áno

Zneužíva vláda na politický boj bezpečnostné zložky? Takmer polovica Slovákov si myslí, že áno

28.11.2021 (Webnoviny.sk) – Viac ako 45 percent voličov zastáva názor, že vládna moc zneužíva v politickom boji bezpečnostné zložky štátu, ako sú polícia, prokuratúra, Národná kriminálna agentúra (NAKA) či Slovenská informačná služba (SIS). Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre agentúru SITA uskutočnila agentúra Ako od 8. do 16. novembra na vzorke 1 000 respondentov.

Osloveným účastníkom prieskumu položili otázku: „Opoziční politici hovoria o tom, že vládna moc zneužíva v politickom boji bezpečnostné zložky (polícia, prokuratúra, NAKA, SIS,…). Súhlasíte alebo nesúhlasíte s takýmto tvrdením? Prečítam Vám možnosti“. Z alternatív, ktoré mali respondenti k dispozícii, sa 22,4 percenta vyjadrilo, že s týmto výrokom určite súhlasí, 22,8 percenta označilo možnosť „skôr súhlasím„.

Najviac súhlasia voliči Republiky

S uvedeným tvrdením určite nesúhlasí 19,6 percenta opýtaných a skôr nesúhlasí 22,7 percenta. Zvyšných 12,5 percenta sa k otázke nevedelo alebo nechcelo vyjadriť.

Prieskum sa konal telefonickou formou a bol vypracovaný podľa medzinárodných štandardov kvality WAPOR, ESOMAR a štandardov Slovenskej Asociácie Výskumných Agentúr (SAVA), ktorých je agentúra Ako členom.

Spomedzi voličov jednotlivých politických strán tento názor v najvýraznejšej miere zastávajú priaznivci strán Republika (87 percent), Smer – sociálna demokracia (80 percent) a Hlas – sociálna demokracia (59 percent). Čo sa týka vládnych strán, tak tento výrok má najvyššiu podporu u voličov hnutia Sme rodina (38 percent) pred priaznivcami hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (22 percent) a stranou Sloboda a Solidarita (17 percent).

Pýtali sa aj na Tarabu a prezidentkinu dcéru

Podľa sociodemografických kategórií sa s uvedeným tvrdením stotožňujú viac muži ako ženy (47 percent ku 43 percentám), voliči vo veku 34 až 49 rokov (49 percent), slovenskej národnosti (47 percent) a so stredoškolským vzdelaním s maturitou (47 percent). Z regionálneho hľadiska má tento výrok najvyššiu podporu medzi voličmi žijúcimi v Trenčianskom kraji (58 percent) a najnižšiu u ľudí z Bratislavského kraja (38 percent).

Respondentom bola v prieskume položená aj nasledujúca otázka: „Slovenskou verejnou mienkou pohol prípad, keď parlamentný poslanec Tomáš Taraba zverejnil na sociálnej sieti fotografiu dcéry prezidentky Z. Čaputovej, ktorá vystupovala na módnej prehliadke ako modelka. Viete alebo neviete o tomto prípade? Prečítam vám možnosti“. Podrobné informácie o tomto prípade deklarovalo 18,8 percenta opýtaných, 36,5 percenta o ňom v médiách zachytilo len zopár informácií. Žiadne informácie o tomto prípade nemá 17,6 percenta účastníkov prieskumu a zvyšných 27,1 percenta niečo „započulo“, ale nevedelo podrobnosti.

Viac k témam: Prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Zneužíva vláda na politický boj bezpečnostné zložky? Takmer polovica Slovákov si myslí, že áno © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Petr Šedivec z Philip Morris – Súčasná pandémia nás postavila pred doteraz nezvyčajné výzvy a o to viac ma teší, že sa nám aj naďalej darí vytvárať našim zamestnancom vynikajúce pracovné podmienky

Spoločnosť Philip Morris Slovakia s.r.o. získala už ôsmy rok po sebe prestížny medzinárodný certifikát Top Employer Slovakia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *