Home / SVET / Bielorusko môže opäť zneužiť migrantov aj z Afganistanu a Uzbekistanu, myslí si poľský premiér

Bielorusko môže opäť zneužiť migrantov aj z Afganistanu a Uzbekistanu, myslí si poľský premiér

21.11.2021 (Webnoviny.sk) – Poľský premiér Mateusz Morawiecki varoval pred možným ďalším tlakom migrantov, tentoraz z Afganistanu a Uzbekistanu, na hranice Európskej únie s Bieloruskom.

Predseda poľskej vlády sa takto vyjadril vo Vilniuse po rokovaní s litovskou premiérkou Ingridou Šimonyteovou o spôsoboch riešenia „veľmi ťažkej situácie“ na hraniciach EÚ s Bieloruskom.

Hrozba horšieho scenára

Existuje hrozba dokonca horšieho scenára,“ povedal Morawiecki. „S najväčšou pravdepodobnosťou bude pokus použiť krízu v Afganistane a využiť výčitky svedomia na Západe v súvislosti s odchodom z Afganistanu,“ konštatoval.

V ten istý deň v hlavnom meste Estónska Tallinne Morawiecki uviedol, že Poľsko je pripravené finančne prispieť na repatriačné lety migrantov, ktorí uviazli v lesoch pri hraniciach.

Migranti ako odveta

Dodal, že Varšava je zároveň pripravená uzavrieť všetky hraničné priechody s Bieloruskom, aby vystupňovala ekonomický tlak na režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Európska únia tvrdí, že rast počtu migrantov na jej východných hraniciach organizuje bieloruský líder Lukašenko v odvete za sankcie, ktoré únia uvalila na Bielorusko pre potláčanie pokojných protestov obyvateľov krajiny. EÚ Lukašenkove kroky označuje za „hybridný útok“ proti bloku.c

Viac k témam: Hranica, Hraničný priechod, Sankcie proti Bielorusku, Utečenci migranti
Zdroj: Webnoviny.sk – Bielorusko môže opäť zneužiť migrantov aj z Afganistanu a Uzbekistanu, myslí si poľský premiér © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Súdna rada SR zvolila kandidátov na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva, jedným z nich je aj bývalý politik Procházka (video)

Rozhodnutie musí ešte odobriť vláda, pričom jedného sudcu spomedzi kandidátov nakoniec zvolí Parlamentné zhromaždenie Rady Európy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *