Home / SLOVENSKO / Tatranský ľadový dóm sa otvára verejnosti, jeho tvorcovia našli inšpiráciu v Španielsku (foto)

Tatranský ľadový dóm sa otvára verejnosti, jeho tvorcovia našli inšpiráciu v Španielsku (foto)

18.11.2021 (Webnoviny.sk) – Podobu Katedrály sv. Jakuba zo španielskeho pútnického miesta Santiago de Compostela má v tomto roku Tatranský ľadový dóm na Hrebienku vo Vysokých Tatrách. Rezbári ho budovali viac ako mesiac, desať hodín denne z 225 ton ľadu.

Historická katedrála, ku ktorej vedie Svätojakubská púť, má byť prostredníctvom ľadového diela symbolom konca doby poznačenej pandémiou a nového začiatku. Pre verejnosť bude ľadový dóm otvorený od piatka 19. novembra.

Hlavnou témou je púť

Románska stavba katedrály, ktorá je významným pútnickým miestom a miestom posledného odpočinku sv. Jakuba, patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jej telo však zdobia aj gotické a barokové doplnky.

Ako uviedla projektová manažérka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Viktória Kubalová, výnimočné miesto sa spolu s myšlienkou púte a putovania stalo hlavnou témou staviteľov práve v roku, ktorý má v Santiagu de Compostela prívlastok jubilejný.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Tatranský ľadový dóm má v roku 2021 podobu pútnického miesta (fotografie)

Aj tento rok bol hlavným staviteľom dómu Adam Bakoš. Celkovo pracovalo na stavbe pod špeciálnou kupolou dvadsať rezbárov a pätnásť pomocníkov zo Slovenska, Česka a USA.

Na ľadovej katedrále sa nachádzajú aj ikonické detaily, na ktoré upozornil Lukáš Brodanský z horkého strediska Vysoké Tatry.

Kupola má termoizolačnú vložku

Ide o nenápadný kruh na fasáde chrámu s vyobrazením gréckych symbolov v netradične opačnom poradí – omegy a alfy. Symbolizovať majú miesto, v ktorom sa niečo staré končí a nové začína.

Nechýbajú ani ľadové mušle, teda znak sprevádzajúci pútnikov na ceste pri púti do Santiaga de Compostela. Súčasťou stavby je tiež socha sv. Jakuba, tá je však vyrobená z dreva.

Ľadový dóm je aj v tomto roku umiestnený v kupole s priemerom 25 metrov. Technický manažér stavby Rastislav Kromka poukázal na novinku, ktorou je termoizolačná vložka na kupole.

„Udrží dóm v mínusových teplotách aj vtedy, keď sú teploty vonku vyššie a znižuje nároky na chladenie,“ vysvetlil.

Prístupný bude do Veľkej noci

Ľadová galéria na Hrebienku vo Vysokých Tatrách bude počas zimy otvorená pri dodržiavaní aktuálneho režimu platných opatrení, v súčasnosti pre zaočkovaných a po prekonaní ochorenia COVID-19.

Verejnosť sa do nej dostane denne až do veľkonočných sviatkov, teda 19. apríla. Vstup do ľadového dómu je pre návštevníkov opäť bezplatný.

Tatranský ľadový dóm vznikol aj v tomto roku s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Tatranský ľadový dóm
Zdroj: Webnoviny.sk – Tatranský ľadový dóm sa otvára verejnosti, jeho tvorcovia našli inšpiráciu v Španielsku (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Prijaté opatrenia podľa Matoviča reflektujú pohŕdanie odborníkmi, pripustil sprísnenie počas Vianoc

Podľa ministra odborníci žiadali lockdown skôr, rovnako aj plošné zatvorenie škôl.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *