Home / SVET / Japonsko potrebuje nový kapitalizmus, ktorý zmierni nerovnosti, tvrdí premiér Kišida

Japonsko potrebuje nový kapitalizmus, ktorý zmierni nerovnosti, tvrdí premiér Kišida

1.11.2021 (Webnoviny.sk) – Japonsko potrebuje „nový kapitalizmus“, ktorý oživí jeho ekonomiku. V pondelok po volebnom víťazstve to vyhlásil premiér Fumio Kišida. Ako dodal, potrebné je rovnomernejšie rozdelenie bohatstva, aby sa zabránilo prepadnutiu tretej najväčšej ekonomiky na svete do stagnácie.

Veľký balík stimulov

Kušidova propodnikateľská Liberálnodemokratická strana si v nedeľných voľbách udržala v dolnej komore parlamentu pohodlnú väčšinu.

Viac o téme: Koronavírus

Očakáva sa, že nová vláda presadí ďalší veľký balík stimulov, ktoré majú zmierniť hospodárske dopady pandémie koronavírusu.

Slabý výkon ekonomiky

Počas apríla až júna japonská ekonomika rástla medziročným tempom 1,9 %, čo je vzhľadom na hlboký prepad z rovnakého obdobia vľaňajška mimoriadne slabý výkon.

Kišida v čase nástupu do úradu začiatkom októbra sľuboval vyššie zdanenie kapitálových výnosov, čo by pocítili najmä bohatšie vrstvy obyvateľstva.

Po niekoľkých dňoch výpredajov na akciových trhoch však od plánu, ktorý by pomohol zmierniť majetkové nerovnosti, upustil. Aktuálne hovorí, že vyššia daň musí počkať dovtedy, kým ekonomika nebude rásť oveľa rýchlejšie.

Viac k témam: Japonský premiér
Zdroj: Webnoviny.sk – Japonsko potrebuje nový kapitalizmus, ktorý zmierni nerovnosti, tvrdí premiér Kišida © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Izrael pre obavy z variantu omikron zakázal vstup cudzincov na svoje územie

Všetci Izraelčania, ktorí prídu zo zahraničia, musia ísť do povinnej karantény.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *