Home / SVET / Princ Charles reaguje na klimatickú konferenciu v Glasgowe, vníma ju ako poslednú šancu pre planétu

Princ Charles reaguje na klimatickú konferenciu v Glasgowe, vníma ju ako poslednú šancu pre planétu

31.10.2021 (Webnoviny.sk) – Britský princ Charles vyzval svetových lídrov na samite skupiny G20 v talianskom Ríme, aby vypočuli „zúfalé hlasy“ mladej generácie, ktorá bude znášať bremeno zmeny klímy.

Následník britského trónu uviedol, že klimatická konferencia OSN, ktorá sa v nedeľu začala v škótskom Glasgowe, predstavuje „doslova poslednú šancu“ pre Zem.

Zodpovednosť voči nenarodeným generáciám

Princ Charles zároveň povedal lídrom najsilnejších ekonomík sveta, že v rukách držia „obrovskú zodpovednosť voči generáciám, ktoré sa ešte nenarodili“.

„Nie je možné nepočuť zúfalé hlasy mladých ľudí, ktorí vás vidia ako správcov planéty držiacich v rukách životaschopnosť ich budúcnosti,“ povedal.

Kľúč má v rukách súkromný sektor

Sedemdesiatdvaročný Charles sa už dlhodobo angažuje v boji proti zmene klímy. Podotkol, že konečne v tejto problematike cíti zmenu v postojoch a pozitívny impulz. Dodal, že vlády musia zohrávať vedúcu úlohu, ale kľúč k riešeniam, ktoré svet hľadá, má v rukách súkromný sektor.

Lídri skupiny G20 v nedeľu na záver samitu prijali záväzok dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do polovice tohto storočia alebo približne v tomto období. Podľa záverečného komuniké sa dohodli aj na ukončení financovania výroby elektriny spaľovaním uhlia v zahraničí. Nestanovili si však žiadny cieľ pre postupné vyraďovanie uhlia na domácej scéne.

Viac k témam: klimatická konferencia, Summit G20
Zdroj: Webnoviny.sk – Princ Charles reaguje na klimatickú konferenciu v Glasgowe, vníma ju ako poslednú šancu pre planétu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bude sa Putin uchádzať o ďalšie znovuzvolenie? Vojna s Ukrajinou vraj bola potrebná ako lepidlo

Sedemdesiatjedenročný Putin už dvakrát využil svoj vplyv na zmenu ústavy, aby mohol teoreticky zostať pri moci až do svojich 80 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *