Home / SLOVENSKO / Dovoz čínskeho tovaru, pre ktorý prišiel Imrecze o miesto stále preverujú

Dovoz čínskeho tovaru, pre ktorý prišiel Imrecze o miesto stále preverujú

22.10.2021 (Webnoviny.sk) – Dovoz čínskeho tovaru do Európskej únie cez Slovensko, ktorý stál v roku 2018 miesto vtedajšieho šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, stále preverujú kontrolóri z Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF).

Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská. Slovensko podľa nej stále čaká na rozsudok súdu, keďže sme sa pripojili k žalobe Veľkej Británie.

Slovensko peniaze neuhradilo

„Podľa aktuálnych informácií rozsudok v tomto spore zaznie najskôr v roku 2022,“ uviedla Rybanská. Aj preto ministerstvo financií podľa nej v návrhu rozpočtu verejnej správy na rok 2022 rozpočtovalo prostriedky v rámci rezervy na odvody do všeobecného rozpočtu EÚ.

Ide o rezervu v sume 326,1 milióna eur na prípadný mimoriadny odvod do rozpočtu EÚ ako kompenzácie na ušlom cle. „Uvedené prostriedky Slovensko zatiaľ neuhradilo,“ povedala hovorkyňa finančnej správy.

Ako dodala, finančná správa prijala ešte od roku 2018 opatrenia, ktoré viedli k útlmu dovozu čínskeho tovaru cez Slovensko do Európskej únie.

Retrospektívne nastavené pravidlá

OLAF pre spomínané podhodnotené čínske dovozy v roku 2018 vyrátal, že Slovensko má zaplatiť do rozpočtu Európskej únie colné úniky v sume až 300 miliónov eur.

Reakciou Slovenska bola spoločná žaloba s Veľkou Britániou voči pravidlám, ktoré retrospektívne nastavil OLAF. Ten však podhodnotené dovozy z rokov 2013 až 2015 stále prešetruje.

Viac k témam: Clo, Dovoz tovarov, Pokuta, Žaloba
Zdroj: Webnoviny.sk – Dovoz čínskeho tovaru, pre ktorý prišiel Imrecze o miesto stále preverujú © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Návštevnosť v hoteloch a penziónoch stúpa, stále však nedosahuje počty spred pandémie

Počet prenocovaní v ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu v predposlednom mesiaci roka 2021 medziročne vzrástol 1,4-násobne takmer na 372-tisíc nocí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *