Home / SVET / Líder víťaznej koalície Fiala dal Babišovi košom a odmietol rokovať s jeho hnutím o novej českej vláde

Líder víťaznej koalície Fiala dal Babišovi košom a odmietol rokovať s jeho hnutím o novej českej vláde

12.10.2021 (Webnoviny.sk) – Líder českej koalície SPOLU, ktorá vyhrala voľby do Poslaneckej snemovne, odmietol rokovania o novej vláde s hnutím ANO terajšieho premiéra Andreja Babiša.

Petr Fiala to povedal v relácii Interview ČT24, kde potvrdil, že Babiš vyjadril záujem o stretnutie a rokovanie o vláde.

Snemovňa áno, vláda nie

Fiala pripomenul, že už v sobotu sa SPOLU, ktorú tvoria ODS, KDU-ČSL a TOP 09, stretla s koalíciou strán Piráti a STAN a spoločne pripravili vyhlásenie o vôli zostaviť vládu.

„Takže tu ja nevidím žiaden zmysel, prečo by sme mali rokovať s ANO o vláde. Toto žiadna cesta nie je. To, že budeme rokovať s ANO aj SPD o zložení orgánov Poslaneckej snemovne, to je jasné, to je logické. Ale o vláde v žiadnom prípade,“ cituje Fialu spravodajský portál ČT24.

Babiš sa v utorok vyjadril, že mu prezident Miloš Zeman, ktorý je od nedele hospitalizovaný, počas ich víkendového stretnutia potvrdil, že ho ako predsedu najsilnejšej strany poverí zostavením vlády, keď nastane chvíľa, a je na ňom, či to poverenie prijme.

Fiala si na Zemana počká

Fiala poznamenal, že situácii nerozumie. „Máme niekoľko dní od stretnutia Andreja Babiša s Milošom Zemanom. Predtým, to vyzeralo, že spolu nehovorili. Teraz sa zdá, že spolu komunikovali, dokonca o budúcom politickom vývoji v Českej republike. To sa ťažko komentuje, to musí vysvetliť Andrej Babiš,“ zhodnotil.

Už v pondelok Fiala povedal, že pre hospitalizáciu Zemana počká so žiadosťou o stretnutie s ním. „V momente, keď pán prezident opustí jednotku intenzívnej starostlivosti, tak som pripravený požiadať o stretnutie,“ povedal.

Pražský hrad avizoval, že sa k ďalšiemu postupu prezidenta pri zostavovaní vlády vyjadrí v stredu.

Viac k témam: Parlamentné voľby v Česku
Zdroj: Webnoviny.sk – Líder víťaznej koalície Fiala dal Babišovi košom a odmietol rokovať s jeho hnutím o novej českej vláde © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Izrael od 1. novembra povolí zahraničným turistom vstup do krajiny, musia byť zaočkovaní

Povolenie vstupu prichádza pred rušným vianočným obdobím, kedy zahraniční návštevníci cestujú do Jeruzalema a Betlehema.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *