Home / šport / Futbal / FIFA by rada majstrovstvá sveta každé dva roky. Ako na to reaguje Európa a Južná Amerika?

FIFA by rada majstrovstvá sveta každé dva roky. Ako na to reaguje Európa a Južná Amerika?

21.9.2021 (Webnoviny.sk) – Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) už čoskoro odštartuje seriózne rozhovory na všetkých úrovniach so spoločným menovateľom – možnom skrátení periodicity majstrovstiev sveta zo štyroch na dva roky.

Už na 30. septembra pozvala FIFA všetkých 211 členských krajín na „online“ rozhovory o budúcnosti národných futbalových reprezentácií vrátane zhustenia usporiadania svetových šampionátov.

Nechali si vypracovať prieskumy

FIFA si už v tejto súvislosti nechala vypracovať prieskumy u fanúšikov vo vybraných krajinách a taktiež požiadala o názor bývalých profesionálnych futbalistov vrátane držiteľov titulov majstra sveta.

Tento proces sa však nepáči zástupcom FIFPro, čiže Svetovej organizácie futbalových profesionálov. Tá rovnako chystá stretnutie s členmi FIFA.

„Začína sa nová fáza spoločných konzultácií na širokej úrovni – hráčov, klubov, ligových súťaží, ale aj šiestich kontinentálnych riadiacich orgánov vo futbale,“ komentovala FIFA.

Európska futbalová únia (UEFA) už vyslala varovanie smerom k FIFA, že v prípade schválenia nového dvojročného cyklu v organizovaní svetových šampionátov budú jej členské krajiny pripravené na bojkot.

Bola by väčšia súťaživosť

Nesúhlasné stanovisko vyjadrili už aj zástupcovia Juhoamerickej futbalovej konfederácie (CONMEBOL). Európania a Juhoameričania tvoria približne tretinu všetkých 211 národných futbalových zväzov združených vo FIFA.

FIFA tvrdí, že majstrovstvá sveta v dvojročnom cykle spôsobia väčšiu súťaživosť, globálne sa budú výraznejšie podieľať na zlepšovaní talentovaných hráčov a získajú aj viac financií na podporu futbalových rozvojových programov v jednotlivých krajinách.

Európa a Južná Amerika sa obáva, že v prípade schválenia dvojročnej periodicity MS by utrpela prestíž majstrovstiev Európy a podujatia Copa América.

Viac k témam: majstrovstvá sveta vo futbale
Zdroj: Webnoviny.sk – FIFA by rada majstrovstvá sveta každé dva roky. Ako na to reaguje Európa a Južná Amerika? © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slovensko si v rebríčku FIFA pohoršilo o dve priečky, v najlepšej desiatke prišlo k menším zmenám

Slovenská futbalová reprezentácia v prvej polovici októbra prehrala v Rusku 0:1 a v remizovala v Chorvátsku 2:2.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *