Home / SVET / Americký prezident Joe Biden nariadil sprístupnenie dokumentov z vyšetrovania teroristických útokov z 11. septembra 2001

Americký prezident Joe Biden nariadil sprístupnenie dokumentov z vyšetrovania teroristických útokov z 11. septembra 2001

4.9.2021 (Webnoviny.sk) – Pred 20. výročím teroristických útokov z 11. septembra 2001 nariadil prezident USA Joe Biden zverejniť tajné dokumenty z vyšetrovania. Príslušný dekrét podpísal v piatok.

Na jeho základe musia ministerstvo spravodlivosti a ďalšie vládne agentúry určiť, ktoré dokumenty súvisiace s útokmi môže Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) zverejniť.

Biden plní svoj sľub

Odtajnené podklady potom musia byť sprístupnené počas nasledujúcich šiestich mesiacov.

Biden uviedol, že počas prezidentskej kampane v roku 2020 sľubil „transparentnosť“ vo vzťahu k dokumentom o teroristických útokoch. „S blížiacim sa 20. výročím tohto tragického dňa tento sľub plním,“ povedal prezident.

Pozostalí obviňujú Saudov

Sprístupnenie dokumentov žiadajú pozostalí po obetiach, ktorí obviňujú Saudskú Arábiu zo spoluúčasti na útokoch.

Od zverejnenia doteraz utajovaných vyšetrovacích dokumentov si sľubujú nové poznatky, ktoré by im mohli pomôcť v súdnych sporoch s púštnym kráľovstvom.

Viac k témam: útok z 11. septembra 2001
Zdroj: Webnoviny.sk – Americký prezident Joe Biden nariadil sprístupnenie dokumentov z vyšetrovania teroristických útokov z 11. septembra 2001 © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Naď podpísal Deklaráciu o zámere pristúpenia Slovenska do Inovačného fondu NATO (foto)

Súčasťou inovačného balíka opatrení NATO je aj technologicko-inovačná sieť Diana, má slúžiť na prepojenie štruktúr NATO s civilným sektorom a akademickou sférou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *