Home / SLOVENSKO / Prešovský kraj má najviac chránených výrobkov z celého Slovenska, Eurokomisia ešte posudzuje Bardejovský med

Prešovský kraj má najviac chránených výrobkov z celého Slovenska, Eurokomisia ešte posudzuje Bardejovský med

28.8.2021 (Webnoviny.sk) – Najviac registrovaných chránených označení pôvodu (CHOP) a zemepisných označení (CHZO) z celého Slovenska má Prešovský samosprávny kraj (PSK). Celkovo ide o šesť produktov, siedmy, ktorým je Bardejovský med, aktuálne posudzuje Európska komisia v Bruseli. Informovala o tom hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Viaceré minerálne vody

Ako na utorkovom stretnutí na Úrade PSK uviedli predseda Úradu priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR Matúš Medvec a generálny tajomník služobného úradu ÚPV SR Jaroslav Ivančo, medzi výrobky s označením pôvodu v Prešovskom kraji patrí minerálna voda Baldovská, prírodná liečivá voda Cigeľka a minerálna voda Salvator.

Slovenský opál, Soľnobanská čipka a Spišská borovička patria medzi chránené zemepisné označenia. „Za Úrad priemyselného vlastníctva, teda patentový úrad, chránime aj slovenské poklady, medzi ktoré patria zemepisné označenia a označenia pôvodu, ktoré dávajú určitý punc konkrétnemu výrobku. Naším spoločným cieľom je podporovať regióny, ale aj mikroregióny, ktoré v rámci krajov existujú a podporovať produkty, ktoré ich nejakým spôsobom zvýrazňujú. A to nielen doma, ale aj v zahraničí,“ uviedol Medvec.

Chcú spojiť sily

Ako dodal, cieľom pracovných stretnutí na úrovni samosprávnych krajov je spojiť sily pre prezentáciu kvality regiónu i miestnych výrobcov. „Naše tradície sú plné emócií a príbehov, či už jednotlivcov, alebo skupín. Ich originalita a kvalita zapísaním svojej značky do registra získavajú nielen pečať hrdosti a duševného bohatstva, ale takisto značku kvality a jedinečnosti. Ako sú vo svete známe holandské syry alebo francúzske vína, takú pozornosť si určite zaslúžia aj naše regionálne výrobky a domáci producenti,“ povedal v rámci stretnutia predseda PSK Milan Majerský.

Ako dodala Jeleňová, do registra môžu pribudnúť aj ďalšie výrobky z regiónov prešovskej samosprávy. Úrad priemyselného vlastníctva to chce docieliť spájaním síl s vyššími územnými celkami. Odborníci ÚPV SR už teraz navštevujú remeselníkov a výrobcov, ktorí o ochrane ešte len uvažujú a poskytuje im poradenstvo a právnu ochranu. V budúcnosti to môže mať dosah na rozvoj miestnej ekonomiky, zamestnanosť, ale aj rozvoj cestovného ruchu.

Viac k témam: chránené zemepisné označenia (CHZO), slovenské výrobky
Zdroj: Webnoviny.sk – Prešovský kraj má najviac chránených výrobkov z celého Slovenska, Eurokomisia ešte posudzuje Bardejovský med © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hasiči dostanú do výbavy protichemické ochranné obleky za takmer jeden milión eur

Ochranné obleky majú hasiči využívať pri činnostiach, pri ktorých hrozí chemická, biologická alebo rádioaktívna kontaminácia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *