Home / Veda a technika / Blue Origin Jeffa Bezosa žaluje NASA, dôvodom je kontrakt s Elonom Muskom

Blue Origin Jeffa Bezosa žaluje NASA, dôvodom je kontrakt s Elonom Muskom

17.8.2021 (Webnoviny.sk) – Firma zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa Blue Origin, ktorá je výrobcom leteckej techniky, zažalovala americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pre jeho rozhodnutie uzavrieť kontrakt v hodnote 2,9 miliardy dolárov na výrobu dopravného prostriedku pre pristátie astronautov na Mesiaci len so spoločnosťou SpaceX Elona Muska.

Neférová dohoda

Firma bývalého generálneho riaditeľa Amazonu uviedla, že v súvislosti s kontraktom existujú „podstatné sporné otázky“ a dohodu označila za neférovú. Informuje o tom portál bbc.com.

Dôvodom sporu je to, že NASA v apríli pre nedostatok financií uzavrela kontrakt s jednou firmou a nie s dvoma, ako sa očakávalo. NASA sa k žalobe ešte nevyjadrila, ale podporuje ju postoj americkej najvyššej audítorskej inštitúcie, Úradu vládnej zodpovednosti (GAO).

Firma Blue Origin v podnete na súd uviedla, že je stále presvedčená, že na vybudovanie pristávacieho systému sú potrební dvaja poskytovatelia. Tento systém má slúžiť na pristátie astronautov na povrchu Mesiaca v roku 2024. Zároveň vyslovila obvinenie, že NASA sa dopustila „nesprávneho vyhodnotenia“ jej návrhov počas tendra.

Chcú zaručiť bezpečný návrat na Mesiac

Sme pevne presvedčení, že problémy identifikované v tomto verejnom obstarávaní a jeho výsledky sa musia riešiť, aby sa obnovila spravodlivosť, vytvorila súťaž a zaručil bezpečný návrat na Mesiac,“ vyjadrila sa firma Blue Origin.

Americký Úrad vládnej zodpovednosti však medzitým konštatoval, že NASA „nekonala nesprávne“, keď uzavrela kontrakt len s jednou firmou.

NASA musí na žalobu firmy Blue Origin odpovedať do 12. októbra. Spoločnosť SpaceX Elona Muska sa k žalobe zatiaľ nevyjadrila.

Viac k témam: Mesiac, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk – Blue Origin Jeffa Bezosa žaluje NASA, dôvodom je kontrakt s Elonom Muskom © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Netflix zaplatí Taliansku viac ako 55,8 milióna eur, ide o urovnanie daňového sporu s úradmi

Netflix zároveň zriadil taliansku dcérsku firmu, ktorá bude riešiť platenie daní v Taliansku na základne predplatného od obyvateľov krajiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.