sobota , 25 septembra 2021
Home / SVET / Taliban ovládol provinciu ležiacu neďaleko Kábulu a zaútočil na mesto Mazár-e Šaríf

Taliban ovládol provinciu ležiacu neďaleko Kábulu a zaútočil na mesto Mazár-e Šaríf

14.8.2021 (Webnoviny.sk) – Militantné hnutie Taliban sa zmocnilo provincie Lógar ležiacej neďaleko hlavného mesta a v sobotu ráno z viacerých smerov zaútočilo na mesto Mazár-e Šaríf na severe krajiny. Informovali o tom afganskí predstavitelia.

Militanti obsadili celú provinciu Lógar južne od Kábulu a zadržali jej predstaviteľov, povedala v sobotu poslankyňa z tejto provincie Hoda Ahmádíová.

Obavy z obsadenia celej krajiny

Povstalci obsadili veľkú časť severného, západného a južného Afganistanu v rámci nebezpečne rýchlej ofenzívy necelé tri týždne pred plánovaným odchodom posledných amerických vojakov z krajiny.

Tento vývoj vyvolal obavy z toho, že Taliban vojensky obsadí celý Afganistan alebo v krajine nastane občianska vojna.

Afganský prezident Ašraf Ghaní v sobotu predniesol televízny prejav, v ktorom sľúbil, že sa nevzdá „úspechov” dosiahnutých za 20 rokov, odvtedy ako USA zosadili vládu Talibanu.

Taliban má osemnásť provincií

„Začali sme konzultácie vnútri vlády s politickými lídrami, zástupcami rôznych úrovní spoločnosti a tiež s našimi zahraničnými spojencami,” povedal. „Čoskoro Vám oznámime výsledky,” dodal bez ďalších podrobností.

Taliban v posledných dňoch dosiahol veľké územné zisky, vrátane obsadenia Herátu a Kandaháru, čiže druhého a tretieho najväčšieho mesta krajiny. Hnutie teraz ovláda 18 z 34 afganských provincií.

Západom podporovaná vláda kontroluje niekoľko provincií v centrálnej a východnej časti Afganistanu a mestá Kábul a Mazár-e Šaríf.

Viac k témam: Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk – Taliban ovládol provinciu ležiacu neďaleko Kábulu a zaútočil na mesto Mazár-e Šaríf © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Stovky ľudí protestovali v Moskve proti výsledkom parlamentných volieb, demonštráciu organizovali komunisti

Ruskí komunisti spochybňujú výsledky on-line hlasovania, prostredníctvom ktorého v Moskve využili svoje volebné právo asi dva milióny ľudí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *