Home / šport / Ostatné športy / Špritnér Ujah je podozrivý z dopingu, britská štafeta môže prísť o striebro

Špritnér Ujah je podozrivý z dopingu, britská štafeta môže prísť o striebro

13.8.2021 (Webnoviny.sk) – Jednotka atletickej integrity predbežne suspendovala britského šprintéra Chijinda Ujaha pre podozrenie z dopingu počas olympijských hier v Tokiu. Japonské antidopingové laboratórium oznámilo Medzinárodnej testovacej agentúre nepriaznivý nález vo vzorke člena strieborného kvarteta Veľkej Británie v štafete na 4x 100 m na OH 2020.

Zakázané látky na budovanie svalstva

Zakázanými látkami u 27-ročného Brita boli ostarín a S-23, ktoré sú selektívnymi modulátormi androgénových receptorov a pomáhajú budovať svalstvo. Ak sa preukáže Ujahov doping, Britom odoberú strieborné medaily a na druhé miesto sa posunú Kanaďania. Bronz by v takom prípade dostali dodatočne Číňania, zlato by zostalo Talianom.

Viac o téme: Olympiáda v Tokiu 2020 (2021)

Svetové antidopingové pravidlá uvádzajú, že v prípadoch, keď športovec, ktorý sa dopustil dopingového prehrešku, súťažil ako člen štafetového tímu, “tím bude automaticky diskvalifikovaný z predmetného podujatia so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami vrátane prepadnutia všetkých titulov, medailí, bodov, peňazí a cien.”

Tri pozitívne testy medzi atlétmi

Enobosarm alebo ostarín je anabolikum figurujúce dlhodobo v zozname zakázaných látok Svetovou antidopingovou agentúrou. Britská antidopingová agentúra uvádza, že má podobné účinky ako testosterón. Britská atletika zatiaľ prípad Ujah nekomentovala.

Počas OH 2020 vykonali ďalšie tri pozitívne testy medzi mužskými aktérmi atletických súťaží. Preto dočasne suspendovali bahrajnského strednotratiara Sadika Mikhoua, gruzínskeho guliara Benika Abramjana a kenského šprintéra Marka Otiena Odhiamba.

Letná olympiáda v Tokiu 2020 (2021) – kompletný program a výsledky

Letná olympiáda v Tokiu 2020 (2021) – kompletný program a výsledky Slovákov

Viac k témam: atletika – Letná olympiáda v Tokiu 2020/2021, doping, LOH Letné olympijské hry 2020 v Tokiu
Zdroj: Webnoviny.sk – Špritnér Ujah je podozrivý z dopingu, britská štafeta môže prísť o striebro © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slováci si na majstrovstvách sveta v Čunove vypádlovali tri medaily, dlhá zlatá šnúra kanoistov sa však skončila

Slovensko získalo vo vodnom slalome už 63 medailí na majstrovstvách sveta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *