pondelok , 27 septembra 2021
Home / SLOVENSKO / Slovensko stojí za občanmi Bieloruska, Korčok vyzýva na prepustenie väzňov a dodržiavanie ľudských práv

Slovensko stojí za občanmi Bieloruska, Korčok vyzýva na prepustenie väzňov a dodržiavanie ľudských práv

9.8.2021 (Webnoviny.sk) – Slovenská republika bude naďalej podporovať občanov Bieloruska na ceste k demokracii a slobode. V súvislosti s prvým výročím zmarených prezidentských volieb v Bielorusku to uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS). V tlačovej správe o tom informuje komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v Bielorusku a protesty (fotografie)

Režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka podľa Korčoka nielen zabránil demokratickým, slobodným a čestným voľbám, ale bezprostredne po nich sa uchýlil „aj k hrubému porušovaniu ľudských práv, násiliu a zastrašovaniu širokej verejnosti“. Neustále pokračuje prenasledovanie a kriminalizovanie predstaviteľov bieloruskej opozície, občianskej spoločnosti, médií a bežných občanov.

„Vyzývame bieloruské úrady, aby okamžite ukončili prenasledovanie vlastných občanov, prepustili politických väzňov, obnovili dodržiavanie základných ľudských práv, slobôd a medzinárodnoprávnych záväzkov,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Podľa neho Bielorusko potrebuje celospoločenský dialóg, ktorého cieľom budú slobodné prezidentské voľby podľa medzinárodných štandardov. Nepokoje a zatýkanie rok po voľbách zo strany polície a príslušníkov režimu má na svedomí viac ako 600 politických väzňov. Tisíce ľudí sa rozhodli z dôvodu pretrvávajúcich nepokojov opustiť krajinu.

Viac k témam: demokracia, porušovanie ľudských práv
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko stojí za občanmi Bieloruska, Korčok vyzýva na prepustenie väzňov a dodržiavanie ľudských práv © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Šeliga otvorene skritizoval Kolíkovú, ministerka spravodlivosti sa bojí Kollára

Poslanec od ministerky očakáva, že v aktuálnej situácii bude stáť v prvej línii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *