pondelok , 27 septembra 2021
Home / SVET / Pre požiare na Sibíri musia evakuovať ďalšie dediny, v ohrození je ich asi desiatka

Pre požiare na Sibíri musia evakuovať ďalšie dediny, v ohrození je ich asi desiatka

8.8.2021 (Webnoviny.sk) – Ruské úrady začali s evakuáciou dvoch obcí na východnej Sibíri, kde v nedeľu lokalizovali 155 aktívnych lesných požiarov. Podľa miestnej pracovnej skupiny pre krízové situácie požiare v Jakutskej republike ohrozujú asi desiatku obcí.

Do boja s prírodným živlom úrady nasadili zhruba 3 600 ľudí. V jednej z postihnutých obcí, kde plamene v sobotu zničili vyše 30 domov, úrady evakuovali približne 400 obyvateľov.

V Rusku v posledných rokoch zaznamenali rekordne vysoké teploty a mnohí vedci to považujú za výsledok klimatickej zmeny. Podľa expertov však situáciu v krajine zhoršilo aj rozhodnutie z roku 2007 zrušiť federálnu leteckú sieť, ktorej úlohou bolo vyhľadávať lesné požiare a hasiť ich.

Majetok tejto siete sa presunul na miestne úrady. Tento veľmi kritizovaný krok však viedol k rýchlemu zmenšeniu leteckej siete zameranej proti lesným požiarom.

Viac k témam: klimatická zmena, lesné požiare, Sibír, vysoké teploty
Zdroj: Webnoviny.sk – Pre požiare na Sibíri musia evakuovať ďalšie dediny, v ohrození je ich asi desiatka © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ženy budú mať po prvýkrát prevahu v islandskom parlamente, súčasná koalícia sa zrejme udrží pri moci

V parlamentných voľbách sa o zvolenie do parlamentu uchádzalo dovedna 10 strán.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *