Home / SVET / Jeff Bezos s posádkou úspešne dosiahli hranicu vesmíru, raketa bezpečne pristála na Zemi (video)

Jeff Bezos s posádkou úspešne dosiahli hranicu vesmíru, raketa bezpečne pristála na Zemi (video)

20.7.2021 (Webnoviny.sk) – Americký miliardár a zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos v utorok úspešne absolvoval let do vesmíru. V rakete New Shepard s ním boli aj jeho brat Mark, 82-ročná letkyňa Wally Funková a víťaz aukcie – iba 18-ročný holandský tínedžer Oliver Daemen.

Bezosova vesmírna spoločnosť Blue Origin minulý týždeň dostala od Federálneho leteckého úradu (FAA) vládne povolenie na lety do vesmíru s ľuďmi.

Štart skrýval symboliku

Štart rakety naplánovali symbolicky na 52. výročie misie Apollo 11, v rámci ktorej sa Neil Armstrong s Edwinom Aldrinom stali 20. júla 1969 prvými ľuďmi na povrchu Mesiaca.

New Shepard vyletela do výšky 106 kilometrov, pričom najvyšší bod svojej dráhy dosiahla asi štyri minúty po štarte. O niekoľko minút už posádka pristávala v texaskej púšti neďaleko miesta štartu. Bezos a ostatní na ceste späť krátko zažili takmer šesťnásobok gravitačnej sily, čiže preťaženie označované ako 6G.

Lety do vesmíru pre platiacich

V nedeľu 11. júla vystúpil do vesmíru na palube vlastnej „okrídlenej rakety“ Unity britský miliardár Richard Branson. Stroj, v ktorom bolo aj päť zamestnancov Bransonovej spoločnosti Virgin Galactic, vyletel nad púšťou v Novom Mexiku do výšky 86 kilometrov.

Blue Origin a Virgin Galactic plánujú v nasledujúcich mesiacoch začať vo veľkom lietať s platiacimi zákazníkmi. Konkurenta im v oblasti vesmírneho turizmu robí ešte spoločnosť SpaceX Elona Muska, ktorá však neplánuje krátke lety hore a naspäť, ale chystá sa voziť zákazníkov na orbitu. Samotný Musk sa na vesmírny let ešte nepodujal.

Posádka rakety New Sheard zľava: Mark Bezos, Jeff Bezos, Oliver Daemen
a Wally Funk.Posádka rakety New Sheard zľava: Mark Bezos, Jeff Bezos, Oliver Daemen
a Wally Funk.Foto: SITA/AP

Viac k témam: Blue Origin, cesty do vesmíru, New Shepard, vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk – Jeff Bezos s posádkou úspešne dosiahli hranicu vesmíru, raketa bezpečne pristála na Zemi (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Putin oslavuje svoje 70. narodeniny, od Lukašenka dostal netradičný narodeninový darček

Lukašenko novinárom povedal, že sám vo svojej záhrade používa model podobný tomu, ktorým obdaroval Putina.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.