Home / SLOVENSKO / Policajný prezident Kovařík dôveruje vyšetrovateľom NAKA, inšpekciu vyzýva na procesne čistý postup

Policajný prezident Kovařík dôveruje vyšetrovateľom NAKA, inšpekciu vyzýva na procesne čistý postup

20.7.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 20. júla 15:46

Prezident Policajného zboru Peter Kovařík stojí za vyšetrovateľmi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a chce, aby vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR (ÚIS MV SR) vedel, že urobí všetko, aby sa podozrenia z údajného manipulovania vyšetrovania medializovaných káuz vysvetlili.

Policajný prezident tak reagoval na medializované informácie, že inšpekcia má v úmysle zadržať niektorých svedkov, ktorí vypovedajú v kauzách Očistec alebo Judáš. Zároveň vo vyhlásení zdôraznil, že verí, že vyšetrovateľom NAKA ide o to isté a nemajú problém ísť vypovedať pred vyšetrovateľa ÚIS MV SR.

Nebezpečný smer

„Ako prezidentovi Policajného zboru mi neprináleží komentovať medializované procesné kroky ÚIS MV SR. Nepoznám spis a neviem náležite vyhodnotiť ich opodstatnenosť. Chcem však upozorniť na fakt, že situácia sa začína vyhrocovať a naberať nebezpečný smer,“ povedal Kovařík s tým, že niekto sa podľa neho snaží cez médiá zastrašovať vyšetrovateľov NAKA a vyvolať v nich neistotu.

„Takýmto štýlom sa pravdy nikdy nedopátrame. Od začiatku vravím, aké je dôležité preverenie informácií Slovenskej informačnej služby prostredníctvom ÚIS MV SR. Tak ako vyšetrovateľ ÚIS MV SR potrebuje pokoj a podmienky na svoju prácu, tak ich potrebujú aj vyšetrovatelia NAKA,“ vyhlásil Kovařík.

Policajný prezident dodal, že apeluje na procesnú čistotu postupu vyšetrovateľov inšpekcie a vyjasnenie všetkých pochybností o ich nezaujatosti.

Mikulec nebude spochybňovať úkony

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) v reakcii uviedol, že v žiadnom prípade nebude spochybňovať trestno-právne úkony, ktoré ÚIS vykonáva, ani žiadnym spôsobom tieto úkony komentovať.

„Na druhej strane sa zo strany vedenia ÚIS v súčasnej dobe naďalej vykonávajú všetky zákonmi a internými predpismi upravené kontrolné procesy. Tieto je samozrejme nevyhnutné neodkladne vykonať z toho dôvodu, že činnosť tímu je mediálne, ako aj rôznymi inými spôsobmi spochybňovaná, čo je v tak závažnej a spoločensky sledovanej veci neprípustné,“ povedal Mikulec.

Kontrolné mechanizmy

Vedenie ÚIS podľa ministra kontrolnými mechanizmami zabezpečí, aby rôznymi konšpiračnými snahami nebolo možné spochybniť objektivitu činnosti tímu.

„Ak výsledky takto vykonanej kontroly potvrdia, alebo čo i len spochybnia uplatňovanie princípov nestrannosti, objektivity a taktickej správnosti postupov, budú uplatnené rozhodnutia takého charakteru, ktoré umožnia odvrátenie nepriaznivého stavu a zabezpečia nápravu,“ dodal Mikulec

Ďalších svedkov nenašli

Príslušníci policajnej inšpekcie v utorok podľa medializovaných informácií zadržali bývalého člena skupiny takáčovci Csabu Dömötöra, ktorý je svedkom napríklad v kauze bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Podľa televízie Joj pritom v rámci vyšetrovania podozrení na manipulovanie svedkov plánovali zadržať aj ďalších svedkov, ktorých však nenašli.

Na sociálnych sieťach sa pritom šírila správa o úmysle zadržať viacerých prokurátorov vrátane špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a tiež vyšetrovateľov NAKA, ktorí sa zaoberajú mediálne sledovanými kauzami.

Viac k témam: kauza Judáš, kauza Očistec, medializované kauzy, minister vnútra SR, policajný prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Policajný prezident Kovařík dôveruje vyšetrovateľom NAKA, inšpekciu vyzýva na procesne čistý postup © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Za členov Rady ÚVO odporučila výberová komisia Šarmíra a Líšku, získali najviac bodov (foto)

 Tretí kandidát Hojer skončil tretí u ôsmich členov komisie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.