Home / Veda a technika / Bezosova spoločnosť Blue Origin dostala povolenie na lety do vesmíru s ľuďmi

Bezosova spoločnosť Blue Origin dostala povolenie na lety do vesmíru s ľuďmi

13.7.2021 (Webnoviny.sk) – Vesmírna spoločnosť Blue Origin amerického podnikateľa Jeffa Bezosa dostala vládne povolenie na lety do vesmíru s ľuďmi. Federálny letecký úrad (FAA) vydal licenciu pre firmu v pondelok. Platná je do augusta.

Bezos, ktorý je tiež zakladateľom spoločnosti Amazon, bude na budúci týždeň v utorok jedným z pasažierov prvého takéhoto letu Blue Origin. V rakete New Shepard s ním bude aj jeho brat, 82-ročná letkyňa a víťaz aukcie. Let by mal dosiahnuť maximálnu výšku 106 kilometrov a následne pristáť v texaskej púšti.

V nedeľu vystúpil do vesmíru na palube vlastnej „okrídlenej rakety“ Unity britský miliardár Richard Branson. Stroj, v ktorom bolo aj päť zamestnancov Bransonovej spoločnosti Virgin Galactic, vystúpil nad púšťou v Novom Mexiku do výšky 86 kilometrov.

Blue Origin a Virgin Galactic plánujú začať lietať s platiacimi zákazníkmi v nasledujúcich mesiacoch. Konkurenta im v oblasti vesmírneho turizmu robí ešte spoločnosť SpaceX Elona Muska, ktorá však neplánuje krátke lety hore a naspäť, ale chystá sa voziť zákazníkov na orbitu. Samotný Musk sa na vesmírny let ešte nepodujal.

Viac k témam: cesty do vesmíru, New Shepard, vesmírna agentúra
Zdroj: Webnoviny.sk – Bezosova spoločnosť Blue Origin dostala povolenie na lety do vesmíru s ľuďmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Astronómovia pravdepodobne objavili prvú planétu mimo našej galaxie

Objavená planéta je zhruba veľkosti Saturnu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *