pondelok , 14 júna 2021
Home / SVET / Rusko schválilo odstúpenie od Zmluvy o otvorenom nebi, nepripojili sa ani USA

Rusko schválilo odstúpenie od Zmluvy o otvorenom nebi, nepripojili sa ani USA

2.6.2021 (Webnoviny.sk) – Horná komora ruského parlamentu v stredu odhlasovala odstúpenie krajiny od medzinárodnej Zmluvy o otvorenom nebi, ktorá umožňuje prieskumné lety nad vojenskými zariadeniami.

Stiahnutie sa od zmluvy musí ešte podpísať prezident Vladimir Putin. Keď tak urobí, odstúpenie vstúpi do platnosti po šiestich mesiacoch. Rada federácie hlasovala po tom, ako Spojené štáty informovali Rusko, že sa opätovne nepripoja k zmluve.

Washington od medzinárodnej dohody odstúpil vlani v novembri. Vtedajší americký prezident Donald Trump to odôvodnil jej porušeniami zo strany Ruska. Moskva porušovanie poprela, no naznačila pripravenosť zvrátiť svoje rozhodnutie odstúpiť od zmluvy, keď sa k nej vrátia aj USA.

Cieľom dohody z roku 1992 bolo vybudovať dôveru medzi Ruskom a Západom, a to tak, že viac ako trom desiatkam signatárov umožnila vykonávať prieskumné lety nad ich územiami pre zber informácií o vojenských silách a aktivitách. Na základe zmluvy sa uskutočnilo viac ako 1 500 letov.

Viac k témam: americký prezident, medzinárodná dohoda, Rada federácie, ruský prezident, Zmluva o otvorenom nebi
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko schválilo odstúpenie od Zmluvy o otvorenom nebi, nepripojili sa ani USA © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Väčšina pandemických obmedzení v Kalifornii končí, celoštátny núdzový stav zatiaľ ostáva

Pre obchody a prevádzky prestanú platiť kapacitné obmedzenia, skončia sa aj nariadenia o sociálnom odstupe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *