Home / šport / Ostatné športy / Slovensko bude na zimnej olympiáde v Pjongčangu reprezentovať pätica sánkarov

Slovensko bude na zimnej olympiáde v Pjongčangu reprezentovať pätica sánkarov

BRATISLAVA 21. decembra (WebNoviny.sk) – Slovensko bude na zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu reprezentovať pätica sánkarov. Miestenky pre Jozefa Ninisa, Jakuba Šimoňáka, Katarínu Šimoňákovú, Mareka Solčanského s Karolom Stuchlákom potvrdila Medzinárodná sánkarská federácia (FIL).

Vaverčák a Zmij na prvej nepostupovej pozícii

Kvalifikačné kritériá splnili dvaja zástupcovia v súťaži mužov – jednotlivcov Ninis a Šimoňák a v dvojiciach Solčanský so Stuchlákom. Na základe voľnej karty bude mať premiéru pod piatimi kruhmi medzi ženami Šimoňáková.

„Tento menoslov je už potvrdený. FIL po rozdelení voľných kariet ho zaslala národným zväzom, aby sa vyjadrili, či využijú vybojované miestenky. Je málo pravdepodobné, že by sa tak nestalo. Šimoňáková dostala voľnú kartu do súťaže družstiev, čo ju však oprávňuje štartovať aj v súťaži jednotlivkýň. V dvojiciach sa ušli karty Ukrajine a Rumunsku. Žiaľ, tým pádom sa na ZOH nedostali Tomáš Vaverčák – Matej Zmij, ktorí skončili v kvalifikácii na prvej nepostupovej pozícii, k zisku miestenky im chýbalo päť bodov,“ informoval v piatok agentúru SITA predseda Slovenského zväzu sánkarov (SZS) Jozef Škvarek.

V Soči boli šiesti slovenskí sánkari

Na ZOH 2014 v ruskom Soči reprezentovali SR šiesti slovenskí sánkari, po jednom v súťažiach mužov, žien a dve dvojice. Teraz sa pod piatimi kruhmi predstaví o jedného reprezentanta menej početná sánkarská výprava. Účasť si zopakujú Ninis a Solčanský so Stuchlákom.

„Samozrejme, želali sme si, aby sa kvalifikovali všetci naši reprezentanti. Po ZOH 2014 sme prešli generačnou výmenou, ktorú sme zvládli celkom dobre. Po Soči nám skončili tri dvojice, hoci Solčanský so Stuchlákom sa potom vrátili do kolotoča pretekov. Navyše, aktívnu činnosť ukončila aj Gbúrová. Prakticky nám zostal len Ninis a po návrate Solčanský so Stuchlákom. Ostatní sú mladí nádejní pretekári. Z tohto pohľadu je naše účinkovanie v olympijskej kvalifikácii úspechom. Išli sme do sezóny s tým, že všetci vkladajú do toho viac úsilia a urobia maximum pre účasť na ZOH. Je veľmi pozitívne, že budeme mať zastúpenie vo všetkých disciplínach. S piatimi reprezentantmi v Pjongčangu sme spokojní, hoci najspokojnejší by sme boli so siedmimi,“ pokračoval Škvarek, ktorého mrzí, že v olympijskom tobogane sa nepredstavia mladíci Vaverčák so Zmijom.

„Majú moje veľké sympatie. Ešte rok budú patriť do juniorskej kategórie, ale už sa dokázali presadiť aj medzi seniormi. Z tohto pohľadu som si veľmi prial, aby im to vyšlo. Sú to veľkí bojovníci, ale napokon im to ušlo takpovediac o vlások. Sú prví pod čiarou a ich poslednou nádejou je, keby niektorá z dvojíc vypadla vinou zranenia,“ dodal šéf SSZ

Viac k témam: Jakub Šimoňák, Jozef Ninis, Karol Stuchlák, Katarína Šimoňáková, Marek Solčanský, zimné športy, ZOH Zimné olympijské hry 2018 v Pjongčangu
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko bude na zimnej olympiáde v Pjongčangu reprezentovať pätica sánkarov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na Slovensku sa po 27 rokoch uskutočnia majstrovstvá Európy v zápasení, organizátori očakávajú ekonomický aj propagačný prínos

Chýbať by nemal ani štvornásobný kontinentálny šampión Tajmuraz Salkazanov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *