Home / SVET / Katalánci si volia zástupcov v regionálnom parlamente, očakáva sa tesný výsledok

Katalánci si volia zástupcov v regionálnom parlamente, očakáva sa tesný výsledok

BARCELONA 21. decembra (WebNoviny.sk) – V Katalánsku sa vo štvrtok začali voľby do regionálneho parlamentu. O 9:00 sa po celom regióne otvorilo takmer 2 700 volebných miestností, v ktorých budú môcť tamojší voliči odovzdať svoj hlas do 20:00.

Predpokladá sa, že účasť na hlasovaní bude rekordná. Voliť môže 5,5 milióna ľudí, pričom viac ako jedna pätina z nich, ktorá sa zatiaľ nerozhodla, môže podľa agentúry AP zmeniť konečný výsledok.

Dlhá séria rokovaní

Voľby sa podľa prieskumov zrejme skončia tesným výsledkom, či ale vyhrajú strany podporujúce odčlenenie tohto regiónu od Španielska, alebo strany podporujúce zachovanie spoločného štátu, je ťažké odhadnúť.

Odporúčame:
Prieskumy sľubujú tesné výsledky volieb v Katalánsku, na prvých miestach sú minimálne rozdiely

Podľa AP ani tábor za zotrvanie, ani tábor za nezávislosť nemajú šancu získať jasnú väčšinu v parlamente, a tak sa dá predpokladať, že po voľbách bude nasledovať dlhá séria rokovaní.

Hlasovanie výrazne poznačili nedávne spory medzi regionálnymi predstaviteľmi a vládou v Madride. Predseda strany Spoločne pre Katalánsko Puigdemont vedie predvolebnú kampaň z Bruselu, pretože v Katalánsku by ho španielska polícia zatkla. Predsedu Katalánskej republikánskej ľavice Oriola Junquerasa dokonca aj pred voľbami držia vo väzení neďaleko Madridu.

Voľby vyhlásil španielsky premiér Rajoy

Predčasné voľby v Katalánsku vyhlásil španielsky premiér Mariano Rajoy po tom, ako rozhodol o rozpustení doterajšieho katalánskeho zákonodarného zboru.

Týmito krokmi reagoval na katalánske referendum o samostatnosti, ktoré sa konalo 1. októbra, a následné vyhlásenie nezávislosti katalánskym parlamentom. Referendum aj vyhlásenie parlamentu Madrid označil za nelegálne a neplatné.

Odporúčame:
Zosadený katalánsky prezident Puigdemont odštartoval predvolebnú kampaň, bude ju viesť z Belgicka

Proti účastníkom katalánskeho referenda nečakane tvrdo zasiahli španielski policajti, ktorí následne pozatýkali aj najvýznamnejších politických predstaviteľov Katalánska, okrem tých, ktorým sa podarilo ujsť do Belgicka.

Viac k témam: Katalánsko, regionálne voľby, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Katalánci si volia zástupcov v regionálnom parlamente, očakáva sa tesný výsledok © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vyšetrovanie odhalilo pôvod rakety, na územie Poľska minulý rok dopadla zablúdená ukrajinská strela

Raketa spôsobila smrť dvoch ľudí v poľskej obci Przewodów.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *