streda , 19 mája 2021
Home / SLOVENSKO / Ústavný súd by mal podľa Kolíkovej posúdiť otázku referenda, je v rozpore s princípmi právneho štátu

Ústavný súd by mal podľa Kolíkovej posúdiť otázku referenda, je v rozpore s princípmi právneho štátu

3.5.2021 (Webnoviny.sk) – Záležitosť prípadného referenda o predčasných voľbách by mal posúdiť Ústavný súd SR. Skonštatovala to v pondelok ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Podľa ministerky v tejto súvislosti totiž existuje argument „predvídateľnosti”, teda, že parlament má fungovať štyri roky, a keď ľudia idú k voľbám, volia si zástupcov na štyri roky.

Spochybniť by sa mohli každé voľby

„To znamená, že takáto otázka, ja vnímam, je vlastne v rozpore s princípmi právneho štátu. Keď predpokladáme, že jednotlivé ústavné inštitúcie tu nejak fungujú a nie je možné zmeniť výsledok na základe toho, že sa nám nepáči, ako to práve dopadlo,” povedala ministerka s tým, že takto by bolo možné spochybniť každé voľby napríklad už mesiac po ich konaní.

„Tých 350 000 podpisov sa dá povedať, že sa vždy nájde,” uviedla Kolíková s tým, že takáto situácia by spôsobovala v štáte chaos.

Podobná situácia bola aj v Česku

Podľa vicepremiérky a šéfky strany Za ľudí Veroniky Remišovej je v ústave jasne uvedené, že poslanec je volený na štyri roky. „Takáto situácia už nastala aj v Českej republike, kde sa ústavný súd jasne proti tomuto vyjadril,” dodala.

Petičný výbor v pondelok v podateľni Prezidentského paláca odovzdal petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Tá obsahuje vyše 600-tisíc podpisov. Podľa zástupcov petičného výboru ide o najrýchlejšie vyzbieranú občiansku petíciu v histórii Slovenska. Dokumenty od petičného výboru prevzal Metod Špaček, vedúci kancelárie prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Viac k témam: referendum, referendum o predčasných voľbách
Zdroj: Webnoviny.sk – Ústavný súd by mal podľa Kolíkovej posúdiť otázku referenda, je v rozpore s princípmi právneho štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Recept na úspech? Zákazník ako superhrdina

Staré časy sa už nevrátia. Až 93 percent firiem očakáva, že sa po pandémii budú musieť popasovať so zmenami v spotrebiteľskom správaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *