sobota , 8 mája 2021
Home / SLOVENSKO / Nestlé znižuje svoju ekologickú stopu

Nestlé znižuje svoju ekologickú stopu

22.4.2021 (Webnoviny.sk) – Deň Zeme, ktorý sa každoročne oslavuje 22. apríla, je aj pre spoločnosť Nestlé príležitosťou bilancovať, ale aj priblížiť ďalšie plány na znižovanie svojej ekologickej stopy. V Česku a na Slovensku sa spoločnosť v tejto  súvislosti sústreďuje hlavne na využívanie zelenej elektriny, zmenu obalov s cieľom obmedziť množstvo produkovaného plastového odpadu, ale aj na šetrenie vody.

Elektrina z obnoviteľných zdrojov citeľne znížila emisie

Opatrenia prijímané v Nestlé na poli ochrany životného prostredia majú, vzhľadom k veľkosti a významu firmy, nepochybne globálny, ale aj regionálny dosah. Výnimkou nie je ani Česko a Slovensko, kde má spoločnosť štyri lokálne závody. Dobrým príkladom sú praktické dopady rozhodnutia Nestlé prejsť v týchto závodoch na elektrinu z obnoviteľných zdrojov. Toto viedlo k zníženiu emisií z priemerných 357 kg CO2eq. na tonu výroby na súčasných 120 kg, čo predstavuje zníženie o 66 %. Len táto jediná zmena teda viedla k úspore približne 15 000 ton CO2 ročne.

Budúcnosť bez odpadov

Veľký význam, s dosahom na kvalitu životného prostredia, má tiež odhodlanie Nestlé dopracovať sa k bezodpadovej budúcnosti. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je zaviesť plnú recyklovateľnosť obalov výrobkov. Túto sa Nestlé zaviazalo splniť do roku 2025. V súčasnosti je už na úrovni 87 %, úplný cieľ však  dosiahne až po zavedení trvalo udržateľných obalov. K tomu sa bude možné dopracovať viacerými spôsobmi. Použitím iných typov obalov, napríklad s vyšším podielom recyklovanej zložky, využívaním opakovane použiteľných obalov alebo bezobalovým predajom výrobkov. Uvedené zmeny na obaloch výrobkov Nestlé by iba v Česku a na Slovensku viedli k zníženiu plastového odpadu o 50 ton za rok.

V Nestlé za týmto účelom už pred časom založili Inštitút pre vývoj obalov, ktorý vyvíja environmentálne udržateľné baliace materiály. Inštitút v súčasnosti skúma celú škálu inovácií, vrátane nových materiálov na báze papiera a tiež biologicky odbúrateľných či kompostovateľných polymérov, ktoré sú zároveň recyklovateľné.

Voda nad zlato

Nestlé prijalo tiež významné záväzky v oblasti úspory vody. Zaviazalo sa, že za desaťročie (2010 – 2020) zníži priamy odber vody na tonu výroby v priemere o 35 %. V závodoch v Čechách aj na Slovensku sa tento cieľ podarilo nielen dosiahnuť, ale aj prekročiť. V Nestlé Carpathia v Prievidzi klesla v roku 2020 spotreba vody o 56,6 %. Úspešné boli však aj závody v Česku, kde došlo k priemerným úsporám v spotrebe vody o 41,2 %.

Informačný servis

Viac k témam: Deň Zeme, ekológia, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – Nestlé znižuje svoju ekologickú stopu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Mesto Trnava zrušilo pre pandémiu tradičný kvetinový trh, ľuďom však prináša alternatívu

Radnica bola prinútená prispôsobiť sa aktuálnym protipandemickým opatreniam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *