nedeľa , 1 augusta 2021
Home / SVET / Pohreb princa Filipa sa uskutoční vo Windsore, za rakvou pôjdu aj jeho deti a William s Harrym (video)

Pohreb princa Filipa sa uskutoční vo Windsore, za rakvou pôjdu aj jeho deti a William s Harrym (video)

17.4.2021 (Webnoviny.sk) – V sobotu sa na anglickom hrade Windsor uskutoční pohreb britského princa Filipa, manžela kráľovnej Alžbety II. Smútočný obrad sa začne o 15:00 miestneho času (16:00 SELČ) v tamojšej Kaplnke svätého Juraja.

Pohreb nebude vzhľadom na pandemické obmedzenia i priania zosnulého vojvodu z Edinburghu dostupný pre verejnosť. Procesiu aj obrad však odvysielajú v televízii, informuje spravodajský portál BBC.

Na pohreboch sa v Anglicku môže v súčasnosti zúčastniť len 30 ľudí, ktorí musia dodržiavať sociálne odstupy. Medzi tridsiatimi smútiacimi budú kráľovná, členovia rodiny panovníčky a princa Filipa a jeho traja nemeckí príbuzní.

Za rakvou pôjdu aj jeho deti a vnukovia

Rakva s telom vojvodu z Edinburghu je v súčasnosti vystavená v súkromnej kaplnke na hrade Windsor. Pred obradom v Kaplnke svätého Juraja rakvu uložia na korbu upraveného Land Roveru, ktorý pomohol navrhnúť samotný vojvoda, a spred hradu ju v smútočnej procesii odvezú do kostolíka.

Smútočná procesia by sa mala začať o 14:45 (15:45 SELČ). Povedú ju príslušníci a vysokopostavení predstavitelia ozbrojených síl, po nich bude nasledovať spomenuté auto s rakvou.

Za rakvou pôjdu členovia kráľovskej rodiny, okrem iných vojvodove deti, princovia Charles, Andrew a Edward a princezná Anna, či jeho vnukovia – princovia William a Harry. Na konci procesie pôjde v aute kráľovná, ktorú bude sprevádzať dvorná dáma. Na rozdiel od ostatných, panovníčka do kaplnky príde aj z nej odíde bočným vchodom.

Počas procesie, pozdĺž ktorej trasy budú stáť ďalší príslušníci britských ozbrojených síl, zaznejú čestné salvy a bude zvoniť zvon.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Pohreb britského princa Filipa

Celonárodná minúta ticha

O 15:00 sa začne celonárodná minúta ticha na počesť zosnulého vojvodu, ktorej začiatok aj koniec bude signalizovať výstrel zo zbrane. Následne sa začne obrad, ktorý povedie windsorský dekan David Conner. Požehnanie prednesie arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Po obrade vojvodu uložia do kráľovskej hrobky.

Vojvodova rakva bude prikrytá jeho osobnou zástavou, ktorá zobrazuje prvky z jeho života, od jeho gréckeho pôvodu až po britské tituly. Na oltári v kaplnke bude vystavených viacero predmetov, ktoré si vojvoda vybral sám a odzrkadľujú jeho život. Medzi nimi budú jeho insígnie, medaily, vyznamenania, obušok poľného maršala či krídla Britského kráľovského letectva.

Štátny smútok skončí deň po pohrebe

Deň po pohrebe sa v Spojenom kráľovstve skončí štátny smútok. Kráľovská rodina bude mať smútok ešte ďalší týždeň, jej členovia však budú pokračovať vo svojich povinnostiach a pri vhodných príležitostiach budú nosiť smútočné pásky.

Princ Filip zomrel v 9. apríla vo veku 99 rokov. “Jej veličenstvo Kráľovná s hlbokým zármutkom oznamuje úmrtie jej milovaného manžela, jeho kráľovskej výsosti princa Filipa, vojvodu z Edinburghu. Jeho kráľovská výsosť zomrela dnes ráno pokojne na hrade Windsor,” oznámil vtedy Buckinghamský palác.

Viac k témam: pohreb, Úmrtie britského princa Filipa
Zdroj: Webnoviny.sk – Pohreb princa Filipa sa uskutoční vo Windsore, za rakvou pôjdu aj jeho deti a William s Harrym (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vo Francúzsku sa opäť protestuje proti pandemickým opatreniam, na muške sú aj covid pasy

Odporcovia vlády sa zameriavajú na zákon, ktorý vyžaduje predkladanie takzvaného covid pasu vo väčšine interiérov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *