štvrtok , 6 mája 2021
Home / SVET / Český minister zahraničia Petříček končí, svoje odvolanie považuje za politické rozhodnutie

Český minister zahraničia Petříček končí, svoje odvolanie považuje za politické rozhodnutie

12.4.2021 (Webnoviny.sk) – Český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček končí. Potvrdil to v pondelok na mimoriadnej tlačovej konferencii, informuje spravodajský portál TN.cz. Žiadnu konkrétnu kritiku pritom vraj na svoju prácu nepočul a považuje to za politické rozhodnutie.

Minister vnútra Jan Hamáček sa v nedeľu stretol s Petříčkom a oznámil mu, že premiérovi Andrejovi Babišovi navrhne jeho odvolanie. O tom sa špekulovalo už niekoľko týždňov.

Prezidentovi je tŕňom v oku

„Vnímam, že je to politické rozhodnutie,” oznámil Petříček s tým, že nikto neprišiel so žiadnou konkrétnou kritikou jeho práce, s výnimkou hlavy štátu. „Nie je tajomstvom, že som Pražskému hradu a prezidentovi tŕňom v oku,” skonštatoval. S Milošom Zemanom sa podľa jeho slov nezhodnú v otázkach elektrárne v Dukovanoch a najmä očkovania. Petříček totiž odmietal prijať neschválenú ruskú vakcínu Sputnik V, ktorú prezident presadzuje.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Na Petříčkov post by sa mal podľa dostupných informácií presunúť súčasný minister kultúry Lubomír Zaorálek a toho by mal vo funkcii nahradiť poslanec sociálnych demokratov Jan Birke. Ten už údajne ponuku stať sa ministrom kultúry prijal.

Dôvodom je jeho postoj k Sputniku

Výmena ministrov by sa mala uskutočniť v stredu. Prezident Miloš Zeman počas nedeľného rozhovoru pre Blesk.cz uviedol, že nebude odďaľovať Petříčkovo odvolanie. Jeho odchod si želal najmä v súvislosti s ministrovým postojom k spomenutej vakcíne Sputnik V.

Petříček v piatok prehral voľby na nového predsedu ČSSD, skončil ako druhý a nekandidoval ani do vedenia strany. Pozíciu predsedu obhájil práve Hamáček.

Viac k témam: odstúpenie ministra, odvolanie z funkcie, Sputnik V
Zdroj: Webnoviny.sk – Český minister zahraničia Petříček končí, svoje odvolanie považuje za politické rozhodnutie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Merkelová zdôraznila dôležitosť transatlantických vzťahov, vyjadrila úľavu nad obnovou užšej spolupráce

Nemecká kancelárka vidí odpovede na otázky a problémy budúcnosti len v užšej spolupráci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *