Home / SLOVENSKO / Slováci sa zhoršili v digitálnych zručnostiach, žiaci mali problém posúdiť dôveryhodnosť správ

Slováci sa zhoršili v digitálnych zručnostiach, žiaci mali problém posúdiť dôveryhodnosť správ

BRATISLAVA 19.decembra (WebNoviny.sk) – Slováci sa v tomto ročníku IT Fitness Testu o digitálnych zručnostiach zhoršili v priemere o tri percentá. Šiesty ročník testovania bol od apríla do júna a zapojiť sa doň mohol každý bez ohľadu na vek, skúsenosti s IT či profesijné zameranie.

Hlavným cieľom testovania bolo preverenie digitálnych kompetencií a zručností u študentov základných a stredných škôl a zároveň testovanie úrovne IT znalostí učiteľov. Ako odznelo na utorkovej tlačovej besede, použité boli dva typy testu, jeden pre cieľovú skupinu mladých ľudí od 15 do 30 rokov, druhý pre základne školy.

Odporúčame:
Slovenská špička v digitalizácii na ITAPA: Po problémoch s e-občianskymi prídu ďalšie hrozby, musíme byť pripravení

Test bol verejne dostupný aj pre iné vekove kategórie a celkový počet Slovákov, ktorí sa do testovania zapojili, predstavuje viac ako 26 000.

Najstarší riešiteľ mal 85 rokov

Testovanie bolo rozdelené na dve časti s celkovo 30 otázkami. V informačnej časti sa nachádzali otázky, ktoré určili základné charakteristiky riešiteľa testu z pohľadu využívania informačných technológii, vedomostno-kompetenčná časť testu bola zameraná na samotné testovanie respondenta v rôznych oblastiach IT ako internet, bezpečnosť a počítačové systémy, komplexne úlohy, kancelárske nástroje, kolaboratívne nástroje a sociálne siete. V aktuálnom ročníku bol obsah doplnený aj o oblasť online marketingu.

Odporúčame:
Segedín, ako voliť, Farma či Sagan. Google zverejnil rebríčky, čo Slováci najviac hľadali

Najmladšími účastníkmi testovania v teste pre ZŠ boli dvaja riešitelia vo veku sedem rokov, najstarším riešiteľom sa stal 85-ročný muž. Najúspešnejšími účastníkmi v teste pre respondentov nad 15 rokov bol 29-ročný muž, ktorý dosiahol 100 percentnú úspešnosť, najúspešnejšími riešiteľkami v teste pre respondentov nad 15 rokov sa stali dve respondentky s dosiahnutou úspešnosťou 96,67 percenta.

Najlepší výsledok medzi učiteľmi dosiahol 32-ročný pedagóg zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove, test pre riešiteľov vo vekovej kategórii nad 15 rokov vyriešil s úspešnosťou 86,67 percenta.

Problém s kritickým hodnotením

V kategórii bezpečnosť sa ukázalo, že žiaci majú problém s kritickým hodnotením, analyzovaním textu a posúdením dôveryhodnosti informácií. Najnižšiu úspešnosť dosiahli v úlohách, kde bolo nutné posúdiť dôveryhodnosť správy, rozhodnúť o daných tvrdeniach pre bezpečné heslo alebo o tvrdeniach pre škodlivý softvér.

Lepšie sa orientujú v otázkach nastavenia súkromia aplikácií v smartfóne. V novej kategórii online marketingu sú výsledky takisto slabšie a žiaci majú v tejto téme rezervy.

Odporúčame:
Rómski študenti z Kežmarku vyrobili pre prezidentovho syna špeciálnu kolísku

„Je jednou z mojich priorít, aby primeranú šancu na uplatnenie v digitálnej ekonomike dostal každý občan Slovenska. Preto spoločne s partnermi rozvíjame vzdelávacie projekty ako Digitálna koalícia a IT Akadémia,“ povedal na margo IT Fitness Testu podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.

Úroveň výsledkov testovania klesá

Podľa prvého viceprezidenta IT Asociácie Slovenska Mária Lelovského záujem o túto formu testovania rastie na Slovensku aj v zahraničí. „Ďalší ročník budeme pripravovať spolu s kolegami z Estónska, Českej republiky, rokujeme aj s ukrajinskými a ruskými partnermi,“ dodal Lelovský.

Zároveň poukázal na klesajúcu úroveň výsledkov testovania „z aktuálnych výsledkov IT Fitness Testu vyplýva, že v porovnaní s rokom 2015 sme v teste pre respondentov starších ako 15 rokov zaznamenali pokles celkovej priemernej úspešnosti o približne tri percentá. Pokles je evidentný aj pri žiakoch základných škôl. Za nemenej závažný považujem aj fakt, že testovaná skupina sa nevie dostatočne orientovať v otázkach bezpečnosti na internete. Výsledky veľmi jasne ukazujú, že absolventi stredných škôl nie sú v oblasti informatiky dostatočne pripravení na prax a nemajú potrebné digitálne zručnosti, ktoré od nich budúci zamestnávatelia očakávajú,“ uzavrel viceprezident IT Asociácie.

Viac k témam: IT, Slováci, testovanie digitálnych zručností, žiaci
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci sa zhoršili v digitálnych zručnostiach, žiaci mali problém posúdiť dôveryhodnosť správ © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Šimečka: Vláda teraz opravuje to, na čo opozícia v súvislosti s novelou Trestného zákona mesiace upozorňovala (video)

Šimečka uviedol, že sa na mimoriadnej schôdzi v strede leta stretávajú pre babráctvo a amaterizmus vlády Roberta Fica.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *