Home / SLOVENSKO / Situácia v Európe je podľa Blahu dlhodobo krízová, dôvodom je priepasť medzi elitami a masami

Situácia v Európe je podľa Blahu dlhodobo krízová, dôvodom je priepasť medzi elitami a masami

BRATISLAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) – Situácia v Európe je podľa predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboša Blahu (Smer-SD) dlhodobo krízová, pretože sa vytvorila obrovská priepasť medzi elitami a masami.

Ako povedal Blaha v utorok v rozhovore pre agentúru SITA, technokratické elity v podobe európskych úradníkov, biznismenov, bankárov a korporátnych politikov si vytvorili vlastný mikrosvet, uzavreli sa do bubliny a vzájomne sa podporujú v tom, aby sa riešili záujmy podnikateľov, voľný trh, aby sa oslabovali odbory a aby štáty strácali suverenitu.

Pracujúce masy sú znechutené

„Do tohto nepekného neoliberálneho naratívu primiešavajú akože pokrokové témy na čele s právami sexuálnych menšín, multikulturalizmom a podobne. Vlastnia médiá, čiže vytvárajú dojem, že svet ich bubliny je reálny svet, ale nič nie je ďalej od pravdy,“ vyhlásil Blaha.

Proti nim stoja podľa Blahu pracujúce masy, ktoré sú čoraz viac znechutené z toho, ako Európska únia a celkovo globalizácia pomáha tým najbohatším a zbavuje istôt pracujúcich ľudí.

Odporúčame:
Danko si stojí za každým slovom svojho vystúpenia v ruskej Štátnej dume

„Bežní ľudia to vnímajú tak, že namiesto vyšších miezd, väčšej solidarity a posilňovania štátu v zápase s nadnárodným kapitálom sa v EÚ riešia primárne gejovia a migranti,“ povedal Blaha s tým, že z protestu potom ľudia volia krajnú pravicu, hoci inštinktívne sú naľavo.

„Pokiaľ bude európska ľavica riešiť liberálne hlúposti namiesto klasických socialistických tém, tak Európskej únii hrozí vážne nebezpečenstvo, že celá táto bublina praskne a môže z toho byť vážna politická a sociálna mela,“ konštatoval.

Zmier medzi podnikateľmi a robotníkmi

Tento vývoj je podľa Blahu o to nebezpečnejší, že tento rok v krajinách ako Francúzsko či Nemecko zvíťazili neoliberáli, a preto sa teraz cítia ako na koni.

Odporúčame:
Blaha zdôraznil význam humanitných vied v boji proti fašizmu, Mičev upozorňuje na liečbu šokom

„Myslia si, že porazili antiglobalistov a že majú mandát na to, aby ešte viac prehlbovali globalizáciu a liberalizmus. Vo Francúzsku tak ignorujú polovicu národa, ktorá volila Melenchóna či Le Pénovú. V Nemecku sa ignoruje veľká časť bývalej NDR, ktorá je frustrovaná zo zlej sociálnej situácie. Stredná Európa je takisto znechutená z nerovnosti medzi tzv. západom a východom, ktorá sa prejavuje v politike mocenskou aroganciou a v ekonomike neokoloniálnym prístupom nadnárodných koncernov zo západu,“ zdôraznil Blaha, podľa ktorého by v tejto dobe mala Európska únia robiť všetko pre sociálny zmier medzi podnikateľmi a robotníkmi, ako aj pre politický zmier medzi západom a východom.

„Namiesto toho Západ vysiela signály, že chce presadzovať liberalizmus a federalizmus hlava – nehlava. Európska únia sa tak dostáva nad priepasť. Premieňa sa čisto na projekt technokratických elít a stráca podporu pracujúcich más,“ uviedol.

Viac k témam: Európska únia, Ľuboš Blaha, podnikateľ
Zdroj: Webnoviny.sk – Situácia v Európe je podľa Blahu dlhodobo krízová, dôvodom je priepasť medzi elitami a masami © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pripomienky k „lex atentát“ má pre zmeny v Trestnom zákone aj súdna rada

Súdna rada v tejto súvislosti prijala uznesenie, ktoré doručila podpredsedovi vlády a podpredsedovi Národnej rady SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *