Home / SLOVENSKO / Dúbravka kvitne na etapy

Dúbravka kvitne na etapy

11.3.2021 (Webnoviny.sk) – Tento rok vykukli skôr. Prvé kvety z trávy sa objavili v bratislavskej Dúbravke už vo februári a každým dňom je ich viac. Záhony cibuľovín na rôznych miestach Dúbravky kvitnú už štvrtý rok na etapy. Prekvapia i potešia zároveň vo viac než 15 lokalitách mestskej časti.

Mestská časť Dúbravka začala s výsadbou cibuľových zmesí na jeseň 2017. Prvé kvietky mohli vidieť občania skoro na jar 2018. Odvtedy pokračuje a výsadbu rozširuje.

Zmesky cibuľovín sú špeciálne namiešané tak, aby bol kvitnúci efekt zaujímavý a trval čo najdlhšie. Záhony kvitnú dva až tri mesiace postupne po jednotlivých druhoch.  Prvé tešia krókusy rôznych farieb, potom botanické tulipány a neskôr drobné cibuľoviny ako puškinie, modrice a botanické narcisky. Nasledujú vysoké tulipány, narcisy a kvitnutie dokončujú okrasné cesnaky.

Krókusy už vidieť pri frekventovanej Harmincovej ulici. Onedlho zakvitnú aj na Žatevnej ulici pod miestnym úradom. Na pešej zóne na Bazovského ulici začínajú pomaly žiariť narcisy, podobne ako pri Eagles pube na Nemčíkovej. Tulipány sa ukážu neskôr v záhonoch v Parku Družba, pri Kostole Ducha Svätého a na ulici Janka Alexyho a drobné cibuľoviny  pred Domom kultúry Dúbravka.

Kvietky sa objavia tiež v trávnikoch pri sochách a pamätníkoch.

„Myšlienka sa osvedčila a vlani na jeseň sa k podobnej výsadbe cibuľovín pridalo aj hlavné mesto,“ hovorí Mária Smiešková vedúca Oddelenia životného prostredia. Magistrát sadil kvietky aj v Dúbravke na troch miestach – v trojuholníku zelene na Agátovej v smere do Devínskej Novej Vsi, na ulici Janka Alexyho pod Domom kultúry Dúbravka a na Talichovej pri Zlatej lipe.

„Dokopy zakvitne na počas tejto jari takmer 1000 metrov štvorcových cibuľových záhonov,“ dodáva starosta Martin Zaťovič, ktorý projekt spestrenia mestskej časti víta a podporuje. „Pripravujeme aj novinku letné kvitnúce cibuľoviny a lúčne kvety, celkovo pôjde o 400 metrov štvorcových nových kvitnúcich záhonov. Budú sa sadiť počas tejto jari.“

Dúbravčania sa tak môžu v teplejších mesiacoch tešiť na výrazné vysoké ľalie. Takéto záhony budú v ďalších lokalitách – park Pekníkova, pri zastávke MHD Štepná, pri bývalej sobášnej sieni, Kostole Ducha Svätého a aj pri fontáne na Bazovského.

Počas vegetačného obdobia kvitne v Dúbravke pri dome kultúry a pri mestskom úrade aj 12 samozavlažovacích kvetináčov s kvetinovou výsadbou.

Záhony cibuľovín v Dúbravke:

Harmincova ulica – neďaleko štadióna
Nemčíkova, Damborského
Kostol Ducha Svätého
Kostol Ducha Svätého pri zastávke autobusu MHD
Dom kultúry Dúbravka
Pod budovou miestneho úradu – Žatevná 4
Janka Alexyho – smer na Lamač
Pešia zóna Bazovského, Landauova
Park Družba – pri soche Bagara

Zatraktívnenie okolia pri pamätníkoch:

Jadranská pri pamätníkoch
Ulica Kpt. Rašu – socha Tri dievčatá
ul. Vendelínska – pamätník (pod školou)
ul. M.Sch.Trnavského – pri evanjelickom dome, pri sochách Družičky
ul. Homolova – pri diele „Pozdrav z vesmíru“
ul. Nemčíkova – socha Dievča s knihou pri Eagles pube

Letné kvitnúce cibuľoviny

Park Pekníkova
Pri zastávke MHD Štepná
Pri bývalej sobášnej sieni – Evanjelický zborový dom
Pri Kostole Ducha Svätého
Pri fontáne na Bazovského

Informačný servis

Viac k témam: Bratislava-Dúbravka, Dúbravka, kvety, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – Dúbravka kvitne na etapy © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hlavnú ulicu Košíc roztancovala ľudová karička, ide o tradíciu medzinárodného folklórneho festivalu Cassovia Folkfest

Vek tanečníkov a tanečníčok sa pohyboval od troch do 83 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *