piatok , 23 apríla 2021
Home / SLOVENSKO / Korčok pre nákup Sputnika požiada o stretnutie s predstaviteľmi štátu, potrebuje sa uistiť o smerovaní Slovenska

Korčok pre nákup Sputnika požiada o stretnutie s predstaviteľmi štátu, potrebuje sa uistiť o smerovaní Slovenska

2.3.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 2. marca 15:27

V súvislosti s dovozom ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko požiada minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Ivan Korčok (nom. SaS) o prijatie u troch najvyšších ústavných činiteľov. Uviedol to na utorkovej tlačovej besede s tým, že rozhodujúce kritérium pre akúkoľvek vakcínu je bezpečnosť.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Doplnil, že je dôležité, aby bol každý občan informovaný o tom, čo podanie neregistrovanej vakcíny znamená. Ako zdôraznil, od najvyšších predstaviteľov štátu potrebuje uistenie, že v zahranično-politickom smerovaní Slovenska „sa nič nemení.“

Z vítania vakcíny bol zaskočený

Šéf rezortu diplomacie zároveň uviedol, že z prítomnosti premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na letisku pri „vítaní vakcíny“ bol zaskočený a považuje to za neadekvátne a neprimerané.

Ako ďalej šéf slovenskej diplomacie priblížil, nikdy nebol za to, „aby sa posudzovali vakcíny podľa toho, z ktorej krajiny pochádzajú“. Zdôraznil, že v Európskej únii (EÚ) sa dohodli, že o bezpečnosti vakcíny rozhoduje Európska lieková agentúra (EMA). Je podľa neho zjavné, že ruská vakcína Sputnik V chce pôsobiť na európskom trhu.

Nástroj v hybridnej vojne

Zjavné je však podľa jeho slov aj to, že na európsky trh chce prísť bez toho, aby bola certifikovaná. Korčok zdôraznil, že výrobcovia ruskej vakcíny do dnešného dňa o certifikáciu nepožiadali a je legitímne pýtať sa, prečo to tak je.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

V tomto momente podľa neho nie je Sputnik V len vakcínou, ale nástrojom v hybridnej vojne. „V opačnom prípade, keby to bola len vakcína, tak ako to vidíme u všetkých ostatných, by bolo prvou snahou výrobcov tejto vakcíny sa dostať na trh, tak ako sa dostali aj ďalší, a byť v poctivej konkurencii na tomto trhu,“ spresnil Korčok.

Doplnil, že každý občan SR, ktorý sa rozhodne pre očkovanie neregistrovanou vakcínou, musí byť oboznámený s informáciou, že rozhodnutie môže mať vplyv na to, „či sa dostane k pasu, ktorý bude jeho priepustkou z územia SR.“

Netušil, čo bude v lietadle

Minister Korčok sa o lete vojenského špeciálu do Moskvy podľa vlastných slov dozvedel prvýkrát v nedeľu 28. februára v noci, a to od slovenského veľvyslanca v Moskve. Ten bol požiadaný o vybavenie diplomatického povolenia o prelet. „Nemal som žiadne informácie o tom, čo sa bude na palube lietadla nachádzať,“ spresnil.

V súvislosti s prípadnou demisiou Korčok uviedol, že oznamovať v tejto chvíli čokoľvek do budúcnosti, nie je rozhodujúce. „Pre mňa je rozhodujúce, čo sa od tohto momentu, ktorý nazvem pošmyknutie či lapsus, udeje ďalej,“ uzavrel.

V pondelok 1. marca priviezli na Slovensko prvé dávky ruskej vakcíny Sputnik V. Vakcína Sputnik V nie je registrovaná EMA. Slovensko ju však môže používať ako neregistrovaný liek, a to na základe rozhodnutia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO). Z krajín EÚ ju používa len Maďarsko.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Sputnik V
Zdroj: Webnoviny.sk – Korčok pre nákup Sputnika požiada o stretnutie s predstaviteľmi štátu, potrebuje sa uistiť o smerovaní Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Polícia upozorňuje na podvodný profil na Facebooku, používa fotografiu ich mŕtveho kolegu

Osobu skrývajúcu sa za falošnou totožnosťou môžete nahlásiť sociálnej sieti, a tak nechať profil zablokovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *