utorok , 2 marca 2021
Home / SLOVENSKO / Reforma zdravotníctva vedie cez správne inovácie – šancu máme tu a teraz (Prvá verejná diskusia o reforme zdravotníctva na Slovensku)

Reforma zdravotníctva vedie cez správne inovácie – šancu máme tu a teraz (Prvá verejná diskusia o reforme zdravotníctva na Slovensku)

22.2.2021 (Webnoviny.sk) – Pomôžu peniaze z Fondu obnovy slovenskému  zdravotníctvu, ktoré je zrelé na reformu? Systém poskytovania zdravotnej starostlivosti nie je efektívny, nepodporuje inovácie, a v konečnom dôsledku vedie k nižšej kvalite služieb v porovnaní s inými krajinami. Práve Fond obnovy a odolnosti pre Slovensko spolu so štrukturálnymi fondmi na ďalšie programové obdobie môžu pomôcť financovať náklady reformy zdravotníctva. Čo a ako treba zmeniť? Kde sa inšpirovať? Pri dobrom postupe zavádzaní inovácií do zdravotníctva sa môžeme stať dokonca svetovou špičkou… O tomto všetkom bude diskusia s kľúčovými hráčmi na podujatí ITAPA Digital Talk už tento utorok 23. februára.

“Práve teraz je čas hovoriť o reforme zdravotníctva. Dokončuje sa Plán obnovy a odolnosti, ktorý na dlhé roky dopredu zadefinuje, kam sa bude uberať reforma. Dnes potrebujeme diskutovať o inováciách v zdravotníctve, ako ich akcelerovať a zaviesť do praxe,” objasňuje Samuel Arbe, predseda Centra inovatívneho zdravotníctva.

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku je len veľmi málo otvorené inováciám. Inovácie a inovatívne technológie aj vznikajú a prichádzajú, ale málo sa dostávajú do zdravotníckej praxe. Generálny riaditeľ Centra vedecko-technických informácií SR Ján Kyselovič si preto myslí: “V konečnom výsledku nejde o to, koľko inovácií môžeme posunúť vpred, ale o to, koľko inovácií sú naše systémy zdravotníctva schopné absorbovať.”

Spôsob, ako reformovať zdravotníctvo a ako na to využiť Fond obnovy, predstavia už v utorok o 14,00 hod. v ITAPA Digital Talk zástupcovia Ministerstva zdravotníctva SR. “Každá úspešná reforma si vyžaduje dôslednú prácu s dátami, zabezpečené financovanie a hlavne politickú podporu,” hovorí Oskar Dvořák, generálny riaditeľ Sekcie reformnej agendy ministerstva. Spolu s Ivetou Griačovou, generálnou riaditeľkou Sekcie efektívneho hospodárstva Ministerstva zdravotníctva SR nám povedia, v akej fáze reformy sa nachádzame teraz a kedy a ako sa plánuje mechanizmus implementácie projektov do praxe.

Federico Pratellesi z DG Sante z Európskej komisie nás oboznámi s pohľadom EK na nastavenie reforiem a investícií v zdravotníctve na Slovensku. Čo je v slovenskom Pláne  obnovy nastavené dobre a čo z pohľadu EK v pláne chýba? Koordinátorka projektu novej nemocnice z Univerzitnej nemocnice v Martine Martina Antošová zdôrazní, že moderné zdravotníctvo je postavené na spojení vzdelávania, výskumu a dobrých manažérskych schopnostiach. Nezávislý expert na zdravotníctvo Martin Smatana poukáže na to, že Slovensko sa môže stať dokonca svetovou špičkou v zavádzaní digitálnych inovácií v zdravotníctve, bez ktorých dobrá reforma nie je možná.

Účasť na online diskusii je bezplatná, stačí sa zaregistrovať.

ITAPA Digital Talks je séria pravidelných online diskusných stolov s kľúčovými osobnosťami na aktuálne témy.  Podujatia ITAPA už 20 rokov prinášajú nové impulzy a inšpirácie, pričom sa stali vrcholnou kongresovo-diskusnou platformou na Slovensku, so stovkami spíkrov a účastníkov z domáceho prostredia aj zahraničia.

Informačný servis

Viac k témam: ITAPA, ITAPA Digital Talk, reforma zdravotníctva, zdravotníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Reforma zdravotníctva vedie cez správne inovácie – šancu máme tu a teraz (Prvá verejná diskusia o reforme zdravotníctva na Slovensku) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pendleri nebudú potrebovať negatívny test nie starší ako 72 hodín, Slovensko upustilo od sprísnenia podmienok

Pendleri sa tak budú na hraniciach preukazovať negatívnym testom, ktorý nie je starší ako sedem dní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *