pondelok , 1 marca 2021
Home / KULTÚRA / Knihy / Vo veku 84 rokov zomrel jazykovedec a prekladateľ Viktor Krupa, preložil aj Tolkienovho Hobbita

Vo veku 84 rokov zomrel jazykovedec a prekladateľ Viktor Krupa, preložil aj Tolkienovho Hobbita

16.2.2021 (Webnoviny.sk) – Vo veku 84 rokov zomrel v nedeľu 14. februára orientalista, jazykovedec, prekladateľ, učiteľ a autor cestopisných kníh Viktor Krupa.

Bol tiež zakladateľom výskumu oceanistiky a polynezistiky na Slovensku a jeden zo zakladateľov japanológie v Kabinete orientalistiky Slovenskej akadémie vied (SAV) a Katedry japanológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Slovákom priblížil Orient

Vo vedeckej práci sa zameriaval najmä na výskum maorijčiny a polynézskych jazykov. Venoval sa tiež širším otázkam všeobecnej lingvistiky, filozofie jazyka či kreativity v jazyku.

V tlačovej správe o tom informovala Katarína Gáliková z Referátu pre komunikáciu a médiá SAV.

Vďaka jeho prekladateľskej činnosti sa slovenská čitateľská obec oboznámila nielen s literatúrami a svetom krajín Orientu, ale aj s mnohými dielami svetovej literatúry, ktoré preložil z angličtiny.

Ocenený Zlatou medailou

Spomenúť možno Tolkienovho Hobbita, Gulliverove cesty od Jonathana Swifta a diela ďalších spisovateľov.

Popritom pôsobil ako člen rozličných vedeckých komisií a spoločností a redakčných rád časopisov. V roku 2003 sa stal riadnym členom Učenej spoločnosti SAV.

Jeho mimoriadny prínos pre slovenskú vedu ocenilo aj Predsedníctvo SAV, ktoré mu udelilo Zlatú medailu Ľudovíta Štúra a Zlatú medailu SAV.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo veku 84 rokov zomrel jazykovedec a prekladateľ Viktor Krupa, preložil aj Tolkienovho Hobbita © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Zomrel Juan Marsé, najuznávanejší španielsky spisovateľ sa dožil 87 rokov

V roku 1965 vydal jeho najvýznamnejší román Posledné večery s Terezou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *