nedeľa , 28 februára 2021
Home / SLOVENSKO / Pošta vydáva známku k 100. výročiu vysvätenia prvých slovenských biskupov

Pošta vydáva známku k 100. výročiu vysvätenia prvých slovenských biskupov

12.2.2021 (Webnoviny.sk) – Slovenská pošta vydáva v piatok 12. februára poštovú známku k 100. výročiu vysvätenia prvých slovenských biskupov. Na známke je vyobrazená trojica prvých slovenských biskupov, ktorých vysviacka sa konala v nitrianskom kostole sv. Ladislava v nedeľu 13. februára 1921.

Išlo o Jána Vojtaššáka, Karola Kmeťka a Mariána Blahu. Ako informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková, jej nominálna hodnota je 0,65 eura. Známka má rozmery 44,4 × 27,2 milimetrov vrátane perforácie a vychádza vo forme tlačového listu s 25 známkami vytlačenými technikou ofsetu. Autorom poštovej známky je Martin Schwarz.

FDC vytlačená technikou oceľotlače

Poštová známka vychádza spolu s obálkou prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 12. február 2021 a domicilom mesta Nitra. Dorčáková priblížila, že na FDC obálke je trojica vysvätených biskupov pred vchodom do kostola. Motívom pečiatky je biskupská mitra s nápisom „Natio Slovaca eppis. Slovacis 1921“, teda národ slovenský biskupom slovenským 1921. FDC bola vytlačená technikou oceľotlače. Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, FDC a FDC pečiatky je Martin Schwarz a autorom rytiny prítlače na FDC je Rudolf Cigánik.

Kňaz Ján Vallo uviedol, že pri vysviacke prvých slovenských biskupov ide o tých, ktorí boli vysvätení za spoločného štátu Čechov a Slovákov, teda prvej Československej republiky (ČSR). Dôvodom je, že Slovensko ako také administratívne neexistovalo a bolo súčasťou Uhorska. Po prvej svetovej vojne vznikla okrem iných štátnych útvarov aj Československá republika. „Táto zmena politickej mapy narobila problémy i v územno-správnom delení cirkevných provincií. Promaďarskí biskupi boli vypovedaní z územia ČSR a situácia bola vážna. Riešenie nastalo až po nadviazaní oficiálnych diplomatických vzťahov medzi ČSR a Svätou stolicou,“ priblížil Vallo.

Ukončenie provizória duchovnej správy

Ako Vallo dodal, v máji 1920 bol za apoštolského nuncia v ČSR menovaný Clemente Micara, ktorí vyberal kandidátov zo zoznamov, ktoré poskytli slovenskí kňazi i vláda ČSR. Po viacerých kompromisoch štátny sekretár kardinál Caspari 19. októbra 1920 vyjadril úmysel Svätej stolice vymenovať Jána Vojtaššáka za spišského, Karola Kmeťka za nitrianskeho a Mariána Blahu za banskobystrického biskupa.

Kánonický proces menovania začal 13. novembra 1920 a vymenovanie bolo vyhlásené 16. decembra 1920 počas tajného zasadania kardinálskeho konzistória pod vedením pápeža Benedikta XV. Na vysviacke 13. februára 1921 boli prítomní okrem cirkevných i štátni predstavitelia a zástupcovia kultúrnych a spoločenských organizácii z celej republiky. Vysviacka biskupov znamenala pre slovenských katolíkov ukončenie takmer dvojročného provizória duchovnej správy a začiatok novej epochy života miestnych cirkví.

Viac k témam: poštová známka
Zdroj: Webnoviny.sk – Pošta vydáva známku k 100. výročiu vysvätenia prvých slovenských biskupov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

OĽaNO kleslo blízko ku Smeru, Za ľudí aj Kollárovci by sa tesne dostali do parlamentu

Voľby by podľa prieskumu vyhrala strana Hlas-SD.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *