streda , 16 júna 2021
Home / SVET / Cestujúci sa na Islande nevyhnú dvojitému testovaniu, niekoľko dní tiež pobudnú v karanténe

Cestujúci sa na Islande nevyhnú dvojitému testovaniu, niekoľko dní tiež pobudnú v karanténe

18.1.2021 (Webnoviny.sk) – Všetky osoby prichádzajúce na Island sú od piatka 15. januára povinné podrobiť sa dvojitému testovaniu. Prvý test je vykonaný ihneď po príchode do krajiny a druhý po uplynutí lehoty päť až šesť dní. Dobu medzi oboma testami musia cestujúci stráviť v karanténe.

Viac o téme: Koronavírus

Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke. Povinnosť testov, ktoré sú vykonávané bezplatne, platí aj pre občanov Slovenska.

Deti nemusia podstúpiť testovanie 

„Povinnosť podrobiť sa testovaniu sa nevzťahuje na deti narodené v roku 2005 a mladšie, avšak s účinnosťou od 13. januára 2021 sú tieto osoby tiež povinné vykonať karanténu spolu s rodičmi alebo zákonnými zástupcami, respektíve osobami, s ktorými pricestovali na Island,“ priblížil rezort diplomacie.

Pred príjazdom sú zároveň cestujúci povinní vyplniť registračný formulár ohľadom pravidiel COVID-19 kontroly. Rovnako je cestujúcim odporúčané si stiahnuť mobilnú aplikáciu Rakning C-19.

Niektorí ľudia nemusia ísť do karantény

MZVEZ SR dopĺňa, že osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19, sú vyňaté z povinnosti karantény za predpokladu predloženia certifikátu. Ten musí byť vystavený v niektorom z jazykov ako islandčina, nórčina, dánčina či angličtina. Zároveň musí obsahovať osobné dáta cestujúcej osoby, dátum, miesto vykonania testu, označenie inštitúcie, ktorá test vykonala, telefonický kontakt na uvedenú inštitúciu, dátum vystavenia certifikátu, ako aj formu a výsledok vykonaného testu.

„Rovnako sú z povinnosti karantény vyňaté osoby, ktoré sa preukážu platným medzinárodným očkovacím certifikátom potvrdzujúcim plnohodnotné preočkovanie proti COVID-19,“ uzavrel rezort.

Uvedené opatrenia ostanú v platnosti do 1. mája 2021

Viac k témam: cestovanie, COVID-19, karanténa, Koronavírus, Pandémia, testovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Cestujúci sa na Islande nevyhnú dvojitému testovaniu, niekoľko dní tiež pobudnú v karanténe © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Väčšina pandemických obmedzení v Kalifornii končí, celoštátny núdzový stav zatiaľ ostáva

Pre obchody a prevádzky prestanú platiť kapacitné obmedzenia, skončia sa aj nariadenia o sociálnom odstupe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *