streda , 20 januára 2021
Home / KULTÚRA / Divadlo / Nový riaditeľ bude mať 100 dní na spustenie procesov, ktoré zlepšia situáciu v národnom divadle

Nový riaditeľ bude mať 100 dní na spustenie procesov, ktoré zlepšia situáciu v národnom divadle

6.1.2021 (Webnoviny.sk) – Nový generálny riaditeľ Slovenského národného divadla (SND) Matej Drlička bude mať 100 dní na spustenie procesov, ktoré zlepšia situáciu a efektívne riadenie divadla. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva kultúry SR (MK SR) Zuzana Viciaňová.

Sedemčlenná výberová komisia

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO), ktorá Drličku vymenovala, od neho totiž očakáva efektívne riadenie a výsledky.

Nového riaditeľa šéfke rezortu navrhla sedemčlenná výberová komisia v stredu 23. decembra. Zápisnicu z výberového konania aj s odôvodnením komisie a ďalšími informáciami zverejnil rezort kultúry na svojej webovej stránke.

„Očakávania odbornej i laickej verejnosti sú veľké a moje ako ministerky nie sú o nič menšie. V súvislosti s menovaním nového generálneho riaditeľa citlivo vnímam aj vyjadrenia Transparency International Slovensko. Najdôležitejšie budú však výsledky,“ podotkla Milanová.

Dlhoročné nehospodárne riadenie

Ako priblížila Viciaňová, SND je v súčasnosti v neľahkej situácii aj pre dlhoročné nehospodárne riadenie. Z daného dôvodu ministerka predostrela novému riaditeľovi základné požiadavky na ozdravný plán a poverila ho jeho komplexnou prípravou. Rezort by mal s Drličkom a jeho tímom spolupracovať na nastavení procesov aj prostredníctvom spoločnej pracovnej skupiny.

Transparency International Slovensko (TIS) v stredu 23. decembra vo svojom statuse na sociálnej sieti upozornila na negatívnu skúsenosť s Drličkom. Pripomenula situáciu z roku 2016, ktorá súvisela s verejným obstarávaním na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Mimovládka však dodala, že rozhodnutie komisie nominovať šéfa festivalu Viva Musica! Drličku však rešpektuje.

Matej Drlička

… je nielen manažér v oblasti kreatívneho priemyslu, ale aj dramaturg, producent a organizátor veľkých kultúrnych a spoločenských podujatí. Je zakladateľom a konateľom spoločnosti Viva Events, ktorá funguje od roku 2017 a od roku 2010 zakladateľom spoločnosti Viva Musica! agency.

V roku 2005 začal s riadením letného festivalu klasickej hudby Viva Musica! V rámci svojej kariéry pôsobil aj ako člen orchestra, opery a baletu v SND, hral v Orchestre de Cannes a riadil aj prevádzku Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

Viac k témam: minister kultúry SR, riaditeľ Slovenského národného divadla (SND)
Zdroj: Webnoviny.sk – Nový riaditeľ bude mať 100 dní na spustenie procesov, ktoré zlepšia situáciu v národnom divadle © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Stav financovania SND sa niekoľko rokov nerieši, podľa Kováča budú musieť niekoľko inscenácii zrušiť

Viaceré zariadenia nielen javiskovej techniky sú morálne aj fyzicky zastarané a hrozia kolapsom pri každom predstavení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *