sobota , 16 januára 2021
Home / SVET / Rokovania o pobrexitovej dohode stále viaznu, medzi EÚ a Britániou panujú významné rozdiely

Rokovania o pobrexitovej dohode stále viaznu, medzi EÚ a Britániou panujú významné rozdiely

27.11.2020 (Webnoviny.sk) – Ďalší týždeň rokovaní o novej pobrexitovej obchodnej dohode s Veľkou Britániou priniesol podľa Európskej únie (EÚ) minimálny pokrok. Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier, ktorý bol do piatka v karanténe, uviedol, že po týždni videohovorov “pretrvávajú rovnaké významné rozdiely”. Barnier smeruje do Londýna na ďalšie víkendové rokovania.

Hlavný britský vyjednávač David Frost súhlasí, že medzi stranami panujú ešte významné rozdiely, ale trvá na tom, že má cenu pokračovať v rozhovoroch.

“Je neskoro, ale dohoda je stále možná a ja budem pokračovať v rokovaniach, až kým nebude jasné, že nie je,” napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Zároveň tiež uviedol, že, “aby bola dohoda možná, musí plne rešpektovať suverenitu Spojeného kráľovstva”.

Rokovania viaznu pre rybolov

Ako pripomína agentúra AP, nedostatočný pokrok je frustrujúci, keďže minulý týždeň v piatok bola EÚ optimistická a zaviazala sa ku kreatívnemu prístupu vo finálnych štádiách rokovaní.

Únia sa s Britániou dohodla v mnohých otázkach, ale rokovania viaznu v otázkach práv EÚ na rybolov v britských vodách, záruk dodržiavania pri akejkoľvek dosiahnutej dohode a štandardov “rovnakých podmienok pre všetkých”, ktoré musí Spojené kráľovstvo spĺňať pri vývoze do EÚ.

Dosiahnutie dohody bude zložité

Na dosiahnutie dohody bude musieť EÚ podľa AP obmedziť svoje požiadavky na rybolov a Británia zase bude musieť súhlasiť s určitým zosúladením s pravidlami bloku. To je však pre politikov na oboch stranách zložité.

Veľká Británia opustila euroblok 31. januára, kedy sa zároveň začalo prechodné obdobie, ktorého cieľom je uzavrieť spomínanú obchodnú dohodu. Tá by mala zmierniť ekonomický dopad brexitu. Toto obdobie sa skončí 31. decembra.

Viac k témam: Brexit, No deal brexit (Brexit bez dohody), obchodná dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk – Rokovania o pobrexitovej dohode stále viaznu, medzi EÚ a Britániou panujú významné rozdiely © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Agresívni muži v Kapitole mali v pláne zavraždiť zvolených predstaviteľov, uviedol to FBI

FBI vyšetruje, či niektorí výtržníci plánovali uniesť členov Kongresu a zadržiavať ich ako rukojemníkov. Sústreďuje sa pritom na mužov, ktorých bolo vidno s plastovými putami a slzným sprejom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *