sobota , 28 novembra 2020
Home / SVET / Čína rešpektuje voľbu amerického ľudu a oneskorene zagratulovala Bidenovi k víťazstvu

Čína rešpektuje voľbu amerického ľudu a oneskorene zagratulovala Bidenovi k víťazstvu

13.11.2020 (Webnoviny.sk) – Čína sa v piatok stala jednou z posledných krajín, ktoré sa pridali s gratuláciou novozvolenému prezidentovi Spojených štátov amerických Joeovi Bidenovi. Od demokrata sa pritom neočakávajú veľké zmeny vo vzťahu k Pekingu v sporných oblastiach, ako sú napríklad obchod, technológie či bezpečnosť.

Politickí analytici očakávajú, že Biden sa pokúsi obnoviť spoluprácu s Čínou v oblastiach ako sú klimatická zmena, Severná Kórea, Irán, či koronavírus a tiež, že sa bude snažiť o tradičnejšie a predvídateľnejšie postupy, nepredpokladajú však veľké zmeny v súvislosti s oblasťami, ktoré vyvolávajú všeobecnú frustráciu, ako čínske obchodné praktiky, nedodržiavanie ľudských práv alebo obvinenia zo špionáže či krádeží technológií.

Čína sa rovnako ako Rusko nepridala ku gratulantom zo zahraničia počas uplynulého víkendu, keď si Biden a jeho budúca viceprezidentka Kamala Harrisová zabezpečili dostatok hlasov voliteľov na to, aby zabránili znovuzvoleniu Donalda Trumpa.

“Rešpektujeme rozhodnutie amerického ľudu,” konštatoval hovorca ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin a dodal, že blahoželajú “pánovi Bidenovi a pani Harrisovej”. Oneskorenie gratulácie pritom Wang nevysvetlil, len doplnil, že výsledky potvrdia na základe amerického práva.

Vzťahy medzi Spojenými štátmi a Čínou sa pod Trumpovým vedením dostali na najhoršiu úroveň za celé desaťročia. Analytici dokonca už pred voľbami predpokladali, že aj keby sa Trumpovi nepodarilo získať druhý mandát, pravdepodobne sa pokúsi do 20. januára, keď opustí úrad, ešte viac zvýšiť tlak na Peking.

Viac k témam: prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína rešpektuje voľbu amerického ľudu a oneskorene zagratulovala Bidenovi k víťazstvu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Kim Čong-un dal zrejme popraviť najmenej dvoch ľudí, tvrdí juhokórejská špionážna agentúra

Severokórejský vodca podľa juhokórejskej špionážnej agentúry "neprimerane reaguje v súvislosti s preventívnymi opatreniami proti COVID-19".

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *