nedeľa , 25 októbra 2020
Home / SVET / V Česku otvorili volebné miestnosti, ľudia si volia nových senátorov

V Česku otvorili volebné miestnosti, ľudia si volia nových senátorov

2.10.2020 (Webnoviny.sk) – V Českej republike sa o 14:00 otvoria volebné miestnosti, v ktorých si budú môcť Česi voliť krajských zástupcov a senátorov. Na niektorých miestach budú zároveň hlasovať v referendách. V piatok budú môcť voliť do 22:00 a svoje hlasy môžu odovzdať aj v sobotu v čase 8:00 – 14:00, informuje spravodajský portál televízie ČT24.

Česi si na štyri roky vyberajú zástupcov v trinástich krajoch. Prvé kolo senátnych volieb sa koná v 27 obvodoch. Na miestach, kde senátor v prvom kole nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, sa 9. a 10. októbra uskutoční druhé kolo. Celkovo prejde obnovou tretina Senátu českého parlamentu.

Voľby sa pre pandémiu koronavírusu konajú za prísnych opatrení. Voliči musia pri vstupe do volebnej miestnosti prísť s rúškom, ktoré si na označenom mieste dajú dole pre identifikáciu, a dodržiavať odstup. Ľudia, ktorí odmietnu mať rúško, budú môcť odvoliť, ale hrozí im priestupkové konanie, uvádza ČT.

Členovia komisií museli pred voľbami podpísať, že nemajú nariadenú karanténu a nie sú pozitívni na COVID-19. V čase určenom na hlasovanie zase musia priebežne dezinfikovať pracovné plochy, ceruzky a priestor medzi plentami a tiež dozerať na dodržiavanie odstupov a nosenia rúšok.

Pre pandémiu tento rok po prvý raz hlasovali českí voliči aj na takzvaných drive-in stanovištiach. Túto možnosť voliť z auta mali skôr počas týždňa ľudia, ktorí sa musia pre koronavírus izolovať.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, Koronavírus, Senátne voľby v Česku
Zdroj: Webnoviny.sk – V Česku otvorili volebné miestnosti, ľudia si volia nových senátorov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Nasledujúca sezóna zámorskej NHL odštartuje na Nový rok, robí si nádeje vedenie súťaže

V súvislosti so začiatkom nového ročníka NHL sa pôvodne spomínal začiatok decembra, neskôr aj jeho druhá polovica.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *