streda , 21 októbra 2020
Home / SVET / Zomrel emir Sabáh Ahmad Džábir Sabáh, prispel k modernizácii zahraničnej politky v Kuvajte

Zomrel emir Sabáh Ahmad Džábir Sabáh, prispel k modernizácii zahraničnej politky v Kuvajte

29.9.2020 (Webnoviny.sk) – Vo veku 91 rokov zomrel kuvajtský emir Sabáh Ahmad Džábir Sabáh, ktorý je považovaný za architekta modernej zahraničnej politiky jeho krajiny. “S veľkým zármutkom a ľútosťou smútime nad úmrtím šejka Sabáha Ahmada Džábira Sabáha, emira Kuvajtského štátu,” oznámil v štátnej televízii minister pre kráľovské záležitosti Alí Džarráh Sabáh.

Liečil sa v USA

Televízia už pred oznámením prerušila svoj bežný program a vysielala predčítanie koránu, informuje tlačová agentúra AFP.

Emir sa od júla liečil v Spojených štátoch po tom, čo v Kuvajte absolvoval operáciu. Detaily o jeho chorobe a liečbe, ako aj o tom, kde zomrel, palác nezverejnil. Ako uvádza AFP, vládca Kuvajtu mal kardiostimulátor, v roku 2002 mu odstránili apendix a v roku 2007 v USA podstúpil operáciu močových ciest.

V Kuvajte vládol od roku 2006

Sabáh Ahmad Džábir Sabáh vládol v Kuvajte od roku 2006. Predtým dlhodobo pôsobil ako diplomat a diplomaciu presadzoval aj pri riešení regionálnych problémov, ako napríklad bojkotu Kataru ostatnými štyrmi arabskými štátmi. Hostil tiež veľké konferencie pre vojnou zničené krajiny ako Irak a Sýria.

V neprítomnosti emira je na základe kuvajtského práva úradujúcim vládcom 83-ročný korunný princ Nawáf Ahmad Sabáh. Očakáva sa, že nevlastného brata zosnulého emira, ktorý pôsobil napríklad na ministerstve obrany či vnútra, vymenujú za nového vládcu.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel emir Sabáh Ahmad Džábir Sabáh, prispel k modernizácii zahraničnej politky v Kuvajte © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Írsko zavádza prísne obmedzenia pohybu, otvorené zostanú len obchody so základnými potrebami

Predseda írskej vlády vyzval ľudí na spojenie síl, aby mohli neskôr v pokoji oslavovať Vianoce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *