sobota , 19 septembra 2020
Home / EKONOMIKA / Sociálny zmier sa skončil, odkazujú odbory vláde a plánujú protestné pochody

Sociálny zmier sa skončil, odkazujú odbory vláde a plánujú protestné pochody

11.9.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 11. septembra 16:31

Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) plánuje v nadchádzajúcich troch týždňoch organizovať protestné pochody v šiestich krajských mestách Slovenska. Protestnými pochodmi chce KOZ upozorniť vládu, že všetci pracujúci si zaslúžia rešpekt.

Úspora na strane zamestnancov

„Naša vláda hľadá úsporu na strane zamestnancov. Preto chceme protestami dať najavo náš nesúhlas so snahou a konaním vlády, ktorými sa snaží o znižovanie mzdových a sociálnych štandardov pracujúcich, a zároveň naznačiť, že takýmito jednostrannými protizamestnaneckými a protisociálnymi opatreniami sa sociálny zmier skončil,“ odôvodnil protesty v piatok prezident KOZ SR Marián Magdoško.

V rebríčku kvality slovenských pracovných miest v rámci krajín EÚ odpracuje slovenský zamestnanec ročne o 32 dní viac ako nemecký zamestnanec, máme 1. najvyšší podiel zamestnancov pracujúcich v noci, 2. najvyšší podiel zamestnancov pracujúcich cez agentúry dočasného zamestnávania, či 4. najvyšší podiel zamestnancov pracujúcich na zmeny.

Štvrtá najnižšia minimálna mzda

„Slovenská minimálna mzda je 4. najnižšia minimálna mzda v parite kúpnej sily, aj v priemerných nákladoch práce. Máme 4. najnižšie priemerné celkové náklady práce na zamestnanca v parite kúpnej sily,“ povedala viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.

Protestné pochody za práva všetkých zamestnancov sa uskutočnia 17. septembra v Košiciach, 18. septembra v Prešove, 22. septembra v Banskej Bystrici, 24. septembra v Žiline, 28. septembra v Trenčíne a 29. septembra v Trnave, všetky so začiatkom približne o 15:30.

Mediálne divadlo

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak považuje aktivity KOZ za mediálne divadlo. Upozornil na to, že na budúci týždeň sa uskutoční rokovanie predsedníctva tripartity, na ktoré poslal pozvánku aj zástupcom KOZ.

“Tam je možnosť debatovať, diskutovať, dávať protinávrhy a niekedy sa aj sporiť,” povedal. Zdôraznil, že je s odborármi pripravený sa kedykoľvek rozprávať. “Neviem, či je to najlepšie z hľadiska ľudí,” povedal k pripravovaným protestným pochodom odborárov.

Predseda Moderných odborov Volkswagen (MOV) Zoroslav Smolinský je s KOZ ochotný rokovať. “Zádrheľom je, že Konfederácia odborových zväzov nie je ochotná rokovať s nami,” povedal. KOZ podľa neho nemá monopol na Slovensku, aby si pre seba vyhradila právo na zastupovanie zamestnancov.

“To, že niekto tvrdí, že zastupuje 870-tisíc zamestnancov, neverte im. Jedna vec je zamestnancov zastupovať a druhá vec, koľko majú členov,” povedal. KOZ podľa neho mala v tripartite monopol počas vládnutia Smeru-SD. “Chvalabohu, táto doba je preč a pre zamestnancov v rôznych sektoroch môžeme konečne začať pracovať a starať sa o nich, bez politiky,” dodal predseda MOV.

Viac k témam: Moderné odbory Volkswagen, pochod, protesty, zamestnanci
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálny zmier sa skončil, odkazujú odbory vláde a plánujú protestné pochody © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Živnostenský zväz nesúhlasí s univerzálnou voľnou živnosťou a navrhuje niekoľko zmien

Zväz chce odstránenie byrokracie, no tam, kde spôsobuje záťaž, a kde je nelogická.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *