štvrtok , 24 septembra 2020
Home / SVET / Kalifornia zápasí s rozsiahlymi lesnými požiarmi, jeden z nich zapríčinila rodinná oslava

Kalifornia zápasí s rozsiahlymi lesnými požiarmi, jeden z nich zapríčinila rodinná oslava

7.9.2020 (Webnoviny.sk) – Jeden z mnohých lesných požiarov, ktoré zúria v americkom štáte Kalifornia, zapríčinila oslava pri príležitosti odhalenia pohlavia dieťaťa.

Požiar nazývaný El Dorado, ktorý horí na viac ako 28 kilometroch štvorcových územia, vypukol v dôsledku “pyrotechnického zariadenia vytvárajúceho dym” použitého počas oslavy.

Požiar uväznil vyše dvesto ľudí

V nedeľu to oznámil štátny úrad lesníctva a požiarnej ochrany (Cal Fire) spolu s varovaním pre verejnosť, že “so suchými podmienkami a kritickým počasím pre požiare, netreba veľa na začatie lesného požiaru”.

Osoby, ktoré spôsobia požiare, “môžu byť finančne a trestne zodpovedné”, dodal.

V Kalifornii horia viac ako dve desiatky lesných požiarov. Najväčší Creek Fire horí na viac ako 295 kilometroch štvorcových územia a podľa úradov sa ho zatiaľ nepodarilo dostať pod kontrolu. Rozhorel sa v piatok večer v Národnom lese Sierra, kde je náročný terén.

Helikoptéry cez víkend zachránili viac ako 200 ľudí, ktorých požiar uväznil pri populárnej nádrži Mammoth Pool Reservoir, 60 kilometrov od Fresna. Zhruba 20 utrpelo zranenia, niektorí popáleniny.

Rekordná vlna horúčav

Kalifornia v súčasnosti zažíva rekordnú vlnu horúčav, v Los Angeles namerali vôbec najvyššiu teplotu 49,9 stupňa Celzia.

Národná meteorologická služba označila nedeľu za “jeden z najhorúcejších dní” od začiatku záznamov vo väčšine južnej Kalifornie.

Od 15. augusta vypuklo v Kalifornii takmer tisíc lesných požiarov, ktoré často spôsobili blesky. Guvernér Gavin Newsom v nedeľu vyhlásil pre požiare stav núdze v piatich okresoch – Fresno, Madera, Mariposa, San Bernardino a San Diego. V mnohých častiach okresu Madera sú nariadené evakuácie.

Viac k témam: lesné požiare
Zdroj: Webnoviny.sk – Kalifornia zápasí s rozsiahlymi lesnými požiarmi, jeden z nich zapríčinila rodinná oslava © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Od Nového roka by mohli vzniknúť tisícové rady pred Lamanšským prielivom, vláda vyzýva k pripravenosti

Uviedol to v liste logistickým firmám aj v britskom parlamente Michael Gove, minister poverený prípravami na brexit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *