pondelok , 21 septembra 2020
Home / EKONOMIKA / Praxujúcich študentov nemusí zamestnávateľ nahlasovať do sociálky ani ak dostávajú odmenu

Praxujúcich študentov nemusí zamestnávateľ nahlasovať do sociálky ani ak dostávajú odmenu

5.9.2020 (Webnoviny.sk) – Zamestnávatelia, u ktorých budú v novom školskom roku praxovať žiaci a študenti stredných a vysokých škôl, nemusia týchto študentov a žiakov prihlasovať do registra Sociálnej poisťovne a ani za nich odvádzať poistné na sociálne poistenie.

V tlačovej správe na to upozornil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. V tejto oblasti nemajú zamestnávatelia žiadne oznamovacie či iné povinnosti. Skutočnosť, že žiak alebo študent má počas výkonu praxe nárok na odmenu, nie je v tejto súvislosti rozhodujúca, tvrdí hovorca poisťovne.

Ak totiž žiak strednej školy vykonáva praktické vyučovanie v zmysle zákona o odbornom vzdelávaní a príprave alebo študent vysokej školy praktickú výučbu alebo odbornú prax podľa zákona o vysokých školách, nemá postavenie zamestnanca v sociálnom poistení. “Znamená to, že obdobie výkonu odbornej praxe sa im v budúcnosti nezarátava na dôchodkové účely,” dodal Višváder.

Viac k témam: odborná prax, študenti, zamestnávatelia
Zdroj: Webnoviny.sk – Praxujúcich študentov nemusí zamestnávateľ nahlasovať do sociálky ani ak dostávajú odmenu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Kolotočiari zostali pre koronakrízu bez jarmokov, vinobraní a bez príjmov

Ako živnostníci pritom musia platiť odvody, ale aj všetky štátne, technické a záťažové skúšky na technické atrakcie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *