utorok , 22 septembra 2020
Home / Veda a technika / Vedci pozorovali v britských vodách žraloky obrovské, používali pritom robotickú kameru

Vedci pozorovali v britských vodách žraloky obrovské, používali pritom robotickú kameru

1.9.2020 (Webnoviny.sk) – Vedci s pomocou robotickej kamery pozorovali v britských vodách správanie žralokov obrovských. SharkCam vypustili na západnom pobreží Škótska, kde sa tieto zvieratá zhromažďovali s cieľom rozmnožovať sa po tom, ako tam priplávali z vôd západnej Afriky.

Druhá najväčšia ryba na svete

Tento ohrozený druh je druhou najväčšou rybou na svete po žralokovi veľrybom a dorastá do dĺžky vyše desiatich metrov. Kamera sledovala tri jedince pri ostrovoch Coll a Tiree a z dostatočnej vzdialenosti zaznamenávala ich správanie.

Žraloky videli plávať pri hladine s otvorenou tlamou počas lovenia planktónu. Odborníci po dôkladnej štúdii záznamov uviedli, že zvieratá trávili dlhý čas tesne nad morským dnom a nič nejedli.

Vedia viac o živote žralokov

“Aj keď sme nemali to šťastie a nezachytili sme párenie, táto inovatívna štúdia vniesla viac svetla do života týchto veľkolepých obrovských rýb,” vyjadrila sa Suzanne Hendersonová z NatureScot.

“To, že tieto žraloky trávia oveľa viac času plávaním pri morskom dne, ako sme si doteraz mysleli, a že majú zatvorené tlamy, je skutočne zaujímavé,” dodala.

Viac k témam: robotická kamera, žralok obrovský
Zdroj: Webnoviny.sk – Vedci pozorovali v britských vodách žraloky obrovské, používali pritom robotickú kameru © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ľudia vyhodia denne viac než tridsať miliónov rúšok, francúzsky startup ich dokáže recyklovať

Podľa prognóz talianskeho Inštitútu na ochranu prírody bude na svete do konca tohto roka vyhodených až 300-tisíc ton tvárových masiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *